Trwa ładowanie...
d8nk6vf

Pat Cadigan

Wychowała się w Massachusetts. Studiowała na Uniwersytecie Stanu Massachusetts oraz na Uniwersytecie Stanu Kansas.

Zadebiutowała na początku lat 80. serią opowiadań wielokrotnie nominowanymi do nagród Hugo, Nebula, Locus oraz World Fantasy Award, i szybko została uznana za jeden z najciekawszych głosów rodzącej się wówczas nowej fantastyki. Jako jedyna kobieta znalazła się w zredagowanej przez Bruce'a Sterlinga historycznej antologii Mirrorshades: The Cyberpunk Anthology (1986).

Powieściowy debiut Pat Cadigan to Mindplayers (1987) - utwór, który ujawnia jej ogromny talent narracyjny oraz wyjątkową wyobraźnię, a także wprowadza to, z czego pisarka słynie: niezwykłą, silną i niezależną postać kobiecą umieszczoną w postindustrialnym, cyberpunkowym świecie.

Kolejna powieść, Synners (1991), to zakrojone na szeroką skalę literackie przedsięwzięcie, tekst napisany z ogromnym rozmachem i szerokością perspektywy, który obok Neuromancera (1984) Williama Gibsona oraz Islands in the Net (1988) Bruce'a Sterlinga stanowi jedno z najważniejszych i najciekawszych dokonań w obrębie cyberpunka. Utwór został rychło rozpoznany jako nowatorski i ważny, przynosząc pisarce prestiżową brytyjską the Arthur C. Clarke Award.

Powieść Fools (1992) była konsekwentnym krokiem naprzód i po raz drugi przyniosła pisarce the Arthur C. Clarke Award. Co ciekawe, prócz Pat Cadigan, nikomu jak dotąd nie udało się zdobyć nagrody dwukrotnie. W 1998 roku pisarka opublikowała powieść Tea from an Empty Cup - pierwszą część cyklu, którego bohaterką jest Dore Konstantin - kobieta-detektyw prowadząca dochodzenia zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w cyberprzestrzeni.

Drugi tom nosi tytuł Dervish Is Digital (2000), a trzeci, wieńczący całość, ukaże się jeszcze w tym roku i zatytułowany jest Reality Used to Be a Friend of Mine. Wszystkie trzy powieści cechuje mistrzowskie połączenie elementów cyberpunkowych oraz czarnego kryminału amerykańskiego z problematyką społeczną i psychologiczną.

Ważne miejsce w dorobku Pat Cadigan zajmują opowiadania, które zebrane zostały w zbiorach Patterns (1989) - polskie wydanie nosi tytuł Wzory i ukazało się w 2002 roku nakładem wydawnictwa ARTERIA jako pierwsza książka pisarki w Polsce - i Dirty Work (1993).

Cechą charakterystyczną jej opowiadań jest nie tylko różnorodność tematyczna i stylistyczna (Cadigan z łatwością przełamuje ramy cyberpunkowej konwencji i eksploruje tak różne gatunki, jak hard SF czy fantasy), ale przede wszystkim niezwykle finezyjnie konstruowane postacie oraz wyjątkowa umiejętność stawiania trudnych problemów w atrakcyjnej formie. Kuszenie Ślicznego Chłopca, przez wielu krytyków uznane zostało za jedno z najlepszych opowiadań w historii SF, zaś opowiadanie Anioł jako jedno z niewielu na świecie równocześnie nominowane było do wszystkich możliwych nagród w jednym roku.

Niedawno Pat Cadigan zredagowała antologię opowiadań cyberpunkowych pt. The Ultimate Cyberpunk, która w najpełniejszy jak dotąd sposób ukazuje korzenie i rozwój gatunku.

Ciekawostką jest wieloletnia przyjaźń pisarki z Robertem A. Heinleinem, któremu długo nie miała śmiałości ujawnić, że sama pisze, a który do śmierci pozostał jej mentorem.

Pat Cadigan
Miejsce urodzenia

Schenectady, Stany Zjednoczone

Bibliografia
d8nk6vf

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8nk6vf
d8nk6vf
d8nk6vf