Złap bakcyla czytania! Włącz się w akcję "Czytam sobie"
Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im ile radości dają książki! Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie. Premiera Akcji „Czytam sobie” planowana jest na 29 października 2013 rok.
Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im ile radości dają książki! Celem Akcji „Czytam sobie” jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie. Premiera Akcji „Czytam sobie” planowana jest na 29 października 2013 rok.
Wraz z rozpoczęciem Akcji „Czytam sobie” pojawia się doskonała okazja, aby przeciwstawić się i zmienić aktualne statystyki w Polsce, z których wynika, że ponad połowa Polaków nie przeczytała w ciągu roku ani jednej książki. Jeśli chcemy, aby ta tendencja się zmieniła, warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Książki wzbogacają świat, poszerzają horyzonty i są wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu – zarówno samemu, jak z rodzeństwem czy rodzicami.
W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą.
W zabawnych spotach zobaczymy, dlaczego czytanie jest ważne i jaką spełnia rolę w rozwoju i życiu dzieci. Z wywiadów można się też będzie dowiedzieć, w jaki sposób książki wpłynęły na ich życie oraz przyczyniły się do sukcesu zawodowego i prywatnego.
Wśród gwiazd wspierających akcję zobaczymy m.in. Andrzeja Seweryna, Katarzynę Żak, Alicję Resich-Modlińską, Marcina Kwaśnego, Olgę Borys, Kamilę Szczawińską i Piotra Cyrwusa.
Nie zabraknie też autorytetów związanych z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim. Działania w ramach Akcji „Czytam sobie” wspierają: dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży.
Wśród ekspertów znalazły się również: Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom oraz Ewa Świerżewska– założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka.
Udział Patrona Honorowego – Biblioteki Narodowej – oraz licznych partnerów z różnych obszarów życia społecznego i gospodarczego, wśród nich Polskiej Izby Książki czy Komitetu Ochrony Praw Dziecka, nie tylko dodaje akcji prestiżu, ale świadczy też o tym, że propagowanie czytelnictwa leży na sercu wielu osobom i instytucjom.
Spot promujący Akcję, w którym zobaczymy gwiazdy zachęcające do sięgania po książki, będzie można obejrzeć w kinach, telewizji, a także w internecie. Ważnymi miejscami dla odbiorców będą: strona internetowa Czytamsobie.ploraz profil na Facebooku – facebook.com/CzytanieToDziala. Wszyscy zainteresowani – rodzice, nauczyciele, bibliotekarze, animatorzy kultury, a nawet same dzieci – znajdą w tych miejscach przydatne informacje, materiały i opinie ekspertów, które pomogą w nauce czytania i przyciągną uwagę najmłodszych (scenariusze zajęć, motywujące ilustracje, plansze z książek do ćwiczenia czytania oraz pisania, a także kolorowania oraz inne pomoce).
(img|433917|center)
Dodatkową atrakcją dla dzieci będą mikołajkowe warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą samodzielnie czytać i ilustrować książki. Warsztaty odbędą się w Skwerze, Filii Centrum Artystycznego Fabryki Trzciny, w sobotę 7 grudnia 2013 roku, o godzinie 16.00.
My czytający wiemy, że życie bez książki jest po prostu gorsze! Jak ważny we wspomnieniach naukowców, artystów, ale także ludzi zajmujących się zawodowo biznesem, jest ten pierwszy moment sięgnięcia po książkę, która ich zainspirowała! Zainspirowała przede wszystkim do bycia kimś więcej.
Ważne jest, żebyśmy nauczyli nasze dzieci, że książki są częścią ich życia. Jeśli nie nauczymy tego do czternastego, piętnastego roku życia, to będzie niezwykle trudno nam później mówić, że wśród powabów życia różnych, jest również książka.
Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski
Dziecku trzeba pokazać przez zabawę jakie czytanie jest śmieszne, przyjemne i radosne. Radość z obcowania ze znakomitą, mądrą, dobrą, pięknie wydaną, dobrze zilustrowaną, znakomicie zaprojektowaną i oczywiście po prostu najzwyczajniej w świecie pasjonująca książką, to jest najlepsza droga do związanie małego czytelnika z dużym światem literatury.
Dla dziecka samodzielne czytanie jest czymś bardzo istotnym, jest bowiem nobilitacją. Gdy dziecko nauczy się czegoś, umiejętności zarezerwowanych dla dorosłych, czuje się dowartościowane i spełnione.
Prof. UW dr hab. Grzegorz Leszczyński
Dziecko, które samodzielnie przeczyta książkę, cieszy się, że mogło coś odkryć. Jest to nieprawdopodobna wartość, że samo osiągnęło wyznaczony cel.
Dr hab. Katarzyna Kłosińska
Samodzielne czytanie to niezwykła przygoda. Wstęp do całkiem innego świata, świata pełnego przygód. Daje poczucie, że wreszcie umiem robić coś, co robią dorośli, sam, kiedy chcę. Samodzielne czytanie rozwija wyobraźnię szczególnie, dziecko poszerza swoje słownictwo, uczy się ortografii, co w przyszłości w szkole będzie bardzo przydatne.
Ewa Świerżewska, redaktor naczelna Qlturka.pl
Po raz kolejny angażujemy się w akcję wspierającą czytelnictwo, bo wiemy, że to niezwykle ważne, żeby czytać! Chcemy zmienić podejście do literatury w Polsce i sprawić, by czytanie kojarzyło się z przyjemnością. Dzieci, które mają kontakt z literaturą piękną od dziecka rozbudzają w sobie pasję czytelniczą, która przekształca się w miłość do literatury na całe życie.
Zofia Karaszewska, Sylwia Stano, Bibliocreatio
Myślę, że czytanie pomaga osiągnąć sukces. W moim przypadku nawet mu towarzyszy. Książki są ze mną każdego dnia. Były jedynym sposobem na tęsknotę, na poradzenie sobie z nudą podczas oczekiwania na sesjach i pokazach. Wtedy książki były moimi najlepszymi przyjaciółmi. Na wyjazdach jedną walizkę miałam ubrań, a połowę drugiej zajmowały książki.
Kamila Szczawińska, topmodelka
Samodzielne czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ale uczy też czegoś niezbywalnego - samodzielnego myślenia. Każda książka jest jak podróż w czasie - będąc w miejscu możemy przenosić się do różnych rzeczywistości. To rozwija w dziecku empatię, myśli o innych. Książka może bawić, a przy okazji uczyć. Słowo dla aktora jest bardzo ważne, bo to jego narzędzie pracy. Pewnie gdybym nie czytał w dzieciństwie, to bym nie został aktorem.
Marcin Kwaśny, aktor
Książki pomagają osiągnąć sukces i dlatego cieszę się, że mogę wziąć udział w akcji, która promuje i zachęca do czytania.
Olga Borys, aktorka