Trwa 艂adowanie...

Okupowana stolica w obiektywie niemieckim

Okupowana stolica w obiektywie niemieckim殴r贸d艂o: Inne
d2av30n
d2av30n

250 fotografii przedstawiaj膮cych stolic臋 i jej mieszka艅c贸w od jesieni 1939 roku przez Powstanie Warszawskie po zag艂ad臋 miasta w 1945 roku - mo偶na zobaczy膰 na wystawie w sto艂ecznym Domu Spotka艅 z Histori膮.

Zdj臋cia zosta艂y wykonane w Warszawie w latach 1939-1945 przez Kompanie Propagandowe (Propaganda-Kompanien-PK) Wehrmachtu i Waffen-SS. Pochodz膮 ze zbior贸w Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie oraz Archiwum Federalnego w Koblencji.

Wystawa W obiektywie wroga. Niemieccy fotoreporterzy w okupowanej Warszawie (1939-1945 podzielona na sze艣膰 cz臋艣ci, ukazuje histori臋 miasta w latach wojny i okupacji. Poszczeg贸lne cz臋艣ci dotycz膮 kampanii wrze艣niowej i zniszcze艅 Warszawy, represji wobec ludno艣ci polskiej i 偶ydowskiej, 偶ycia codziennego w okupowanym mie艣cie - zar贸wno po stronie aryjskiej, jak i w getcie oraz Powstania Warszawskiego i zag艂ady stolicy od pa藕dziernika 1944 do stycznia 1945 roku.

Na zdj臋ciach mo偶na m.in. zobaczy膰 wyj艣cie oddzia艂贸w polskich po kapitulacji we wrze艣niu 1939 roku, 艂apanki uliczne i egzekucje oraz mieszka艅c贸w warszawskiego getta, ale tak偶e obrazki z 偶ycia kulturalnego stolicy, fotografie ze spektakl贸w teatralnych i koncert贸w. Dwie ostatnie cz臋艣ci wystawy przedstawiaj膮 偶o艂nierzy i ludno艣膰 cywiln膮 podczas Powstania Warszawskiego oraz zdj臋cia stolicy zrujnowanej przez wycofuj膮cych si臋 w styczniu 1945 roku Niemc贸w.

Fotografiom, opatrzonym podpisami w j臋zyku polskim i niemieckim, towarzyszy komentarz historyczny (r贸wnie偶 dwuj臋zyczny) uzupe艂niony fragmentami dokument贸w, dziennik贸w (m.in. W艂adys艂awa Szpilmana i J贸zefa Goebbelsa), wspomnieniami mieszka艅c贸w Warszawy, a tak偶e artyku艂ami z gazet z okresu okupacji oraz reprodukcjami plakat贸w i afisz贸w.

d2av30n

Wsp贸艂autor wystawy Eugeniusz Cezary Kr贸l na jej pomys艂 wpad艂, poszukuj膮c fotografii do swojej ksi膮偶ki _ Polska i Polacy w propagandzie III Rzeszy. _B臋d膮c w贸wczas dyrektorem stacji naukowej Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, mia艂em mo偶no艣膰 przeszukania tamtejszych archiw贸w. Kiedy zobaczy艂em jak bogate zbiory fotograficzne dotycz膮ce okupowanej stolicy si臋 tam znajduj膮, zainspirowa艂o mnie to do stworzenia wystawy. Wi臋kszo艣膰 tych zdj臋膰 nie by艂a dotychczas publikowana, dlatego tym bardziej ciesz臋 si臋, 偶e mog臋 je pokaza膰 polskim odbiorcom - opowiada艂 podczas czwartkowego otwarcia wystawy Kr贸l.

Jak podkre艣li艂, niemieccy fotografowie w sumie w okupowanej Polsce wykonali ok. 3 mln zdj臋膰, z czego zachowa艂o si臋 1,5 mln, g艂贸wnie w archiwach niemieckich, ale tak偶e we Francji, USA i S艂owenii. Chocia偶 celem zdj臋膰 mia艂o by膰 s艂awienie pot臋gi armii niemieckiej oraz ukazanie niepe艂nowarto艣ciowo艣ci rasowej i narodowej Polak贸w i 呕yd贸w, a cz臋艣膰 zdj臋膰 ma wyra藕nie charakter inscenizowany, to na niekt贸rych fotografiach wida膰 pewn膮 form臋 empatii autor贸w dla tragedii miasta i jego mieszka艅c贸w - m贸wi艂 Kr贸l.

Obecny na otwarciu ekspozycji dyrektor Archiwum Fotograficznego Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego w Berlinie Hanns-Peter Frentz zaznaczy艂, 偶e znajduj膮ce si臋 na wystawie fotografie s膮 cz臋艣ci膮 trudnego wsp贸lnego dziedzictwa Polak贸w i Niemc贸w, kt贸re zw艂aszcza w jego rodzinnym kraju nie mo偶e by膰 zapomniane. Dlatego w przysz艂ym roku planujemy pokazanie ekspozycji widzom niemieckim, co ma stanowi膰 cz臋艣膰 naszego wk艂adu w obchody 70. rocznicy napa艣ci Niemiec na Polsk臋 - zadeklarowa艂 Frentz.

Ekspozycja zosta艂a obj臋ta patronatem przez prezydent Warszawy Hann臋 Gronkiewicz-Waltz i burmistrza Berlina Klausa Wowereita.

Warszawiacy mog膮 zwiedza膰 wystaw臋 do 2 listopada.

d2av30n
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2av30n