Trwa ładowanie...

Niewygodna prawda na operowej scenie

Niewygodna prawda na operowej scenieŹródło: Inne
d2lealq
d2lealq

* Niewygodna prawda - książka i film dokumentalny na temat kryzysu klimatycznego, autorstwa amerykańskiego polityka Ala Gore'a - zostanie przeniesiona na scenę operową. * Przedstawiciele słynnego mediolańskiego teatru operowego La Scala poinformowali, że u włoskiego kompozytora Giorgio Battistellego zamówiono operę na podstawie Niewygodnej prawdy . Premierę planuje się na 2011 rok.

Dokumentalny film o zagrożeniu dla planety, jakim jest globalne ocieplenie - tytułowa niewygodna prawda, której nie chce uznać część polityków i przemysłu, zwłaszcza w USA - opiera się głównie na multimedialnej prezentacji, którą Gore tworzył w ciągu kilku lat jako część swojej kampanii poświęconej niebezpieczeństwu efektu cieplarnianego. Kampanię tę Gore prowadzi od 20 lat, tzn. od czasu, kiedy był senatorem.

Wejściu filmu na ekrany towarzyszyła publikacja książki, która przez wiele miesięcy utrzymywała się w USA na liście bestsellerów.

Battistelli, urodzony w 1953 roku, w 1974 założył z innymi artystami Grupę Badań i Eksperymentów Muzycznych im. Edgarda Varese.Nagrodzony za poszukiwanie nowego języka muzycznego w 1991 roku, jest też laureatem nagrody za operę „Keplers Traum”. Był dyrektorem artystycznym (1993-96) festiwalu muzycznego Cantiere Internazionale d'Arte w Montepulciano. Obecnie jest szefem artystycznym festiwalu w Weronie.

d2lealq

Zdaniem krytyki Batistelli zajmuje szczególne miejsce wśród włoskich kompozytorów ze względu na syntezę wyobraźni z podejściem konstruktywistycznym.

Jest twórcą wielu kompozycji związanych z teatrem, często określanych jako opery czy monodramy. Do ważniejszych jego utworów należą „Anima” na perkusję (1988); „Psychopompos” dla sześciu perkusistów (1988); „Teorema, parabola in musica” według Piera Paolo Pasoliniego (1992); monodram na głos i orkiestrę „Frau Frankenstein” (1993); „Prova d'orchestra” - 6 scen muzycznych według Federico Felliniego (1994-95); teatr instrumentalny według Raymonda Roussela „Impressions d'Afrique” (1999-2000); „Auf den Marmorklippen” z 2002 roku.

d2lealq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lealq