Trwa ładowanie...

Łopianowe pole najlepszą książką dla dzieci roku 2017

Polska Sekcja IBBY (International Board on Books for Young People) czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych, wyróżniło ”Łopianowe Pole”, Katarzyny Ryrych nagrodą literacką w kategorii: książka dla dzieci roku 2017.

Łopianowe pole najlepszą książką dla dzieci roku 2017Źródło: Materiały prasowe
dq2njbo
dq2njbo

Nagrodzone ”Łopianowe Pole”, Katarzyny Ryrych, wydano nakładem wydawnictwa Adamada. Ilustracje i projekt okładki: Grażyna Rigall.

W uzasadnieniu czytamy - w dwudziestopierwszowiecznej rzeczywistości, w której tak często doskwierają nam zgiełk, pośpiech, brak głębszych relacji i nieumiejętność cieszenia się z ”małych rzeczy”, Katarzyna Ryrych tworzy – a właściwie: maluje słowami – urzekający swoją prostotą, ale i tajemniczością, świat. Czytelnik zostaje zaproszony do eksploracji tego świata wraz z mieszkańcami niewielkiego i zupełnie nienowoczesnego osiedla, w którego pobliżu rozciąga się tajemnicze Łopianowe Pole.

Są tu dzieci przeżywające swoje smutki i radości, jest intrygująca starsza pani – Czarownica, jest i kot, który potrafi mówić, choć nikogo to tutaj nie dziwi, i wiele innych, nietuzinkowych postaci, jak choćby dr A. Kula (Drakula?).

Autorka czerpie z konwencji realizmu magicznego; w każdym z opowiadań pokazuje, jak do codzienności bohaterów wkrada się coś niedającego się wyjaśnić, wymykającego się rozumowi. Z literacką wrażliwością wskrzesza świat, w którym na osiedlowym podwórku słychać śmiechy bawiących się ze sobą dzieci, a zagadki, tajemnice i przygody znajdują się na wyciągnięcie ręki. Autentyzm przeżyć i emocji splata się w tej książce z surrealistyczną atmosferą, powaga – z ujmującym humorem, dziecięce problemy – z entuzjazmem i zachwytem nad zwyczajną-niezwyczajną rzeczywistością. Ciepła, mądra, malarska opowieść – literatura najwyższej próby.

dq2njbo

*O autorce: *Katarzyna Ryrych jest pisarką, poetką, nauczycielką i malarką. Córka krakowskiej poetki Alicji Pochylczuk i dziennikarza Sylwestra Dzikiego. Ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji "Zapiski pewnej hipiski". Od tamtej pory wydała wiele książek dla starszych i młodszych, m.in. ”Pamiętnik Babuni,” ”Niebajki”, ”Wiersze z pazurkiem”, ”Philo, kot w drodze” oraz ”Siedem sowich piór” – opowiadanie, które było nominowane do tytułu ”Książka Roku 2009” polskiej sekcji IBBY.

W II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, w którym Wyspa mojej siostry przyniosła jej pierwszą nagrodę, otrzymała także wyróżnienie za książkę Łopianowe pole. Mieszka w Wieliczce, gdzie pracuje jako nauczycielka, a wolne chwile spędza w swojej krakowskiej pracowni.

IBBY – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Sekcja polska istnieje od 1973 roku.

Obejrzyj też: #dziejesiewkulturze

dq2njbo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dq2njbo