RSS

Transakcje za długopisy i ideologiczne Frugo, czyli prywatyzacja po polsku

27-01-2017

Rzeszów jak Michigan?


Rzeszów jak Michigan?

Amerykańska socjolożka Elizabeth Dunn postanowiła w połowie lat 90. na własne oczy przekonać się, jak wygląda transformacja gospodarcza w kraju postsocjalistycznym. Za obiekt swoich badań obrała Polskę, a konkretnie: powojenne zakłady przetwórstwa owocowego Alima, które zostały przejęte przez Gerber, amerykańskiego potentata produkującego przede wszystkim jedzenie dla niemowląt. Aby dokładniej zrozumieć mechanizmy, jakimi rządziła się przemiana polskiej gospodarki, zdecydowała się na pełne uczestnictwo w całym procesie i dołączyła do grona zatrudnionych w rzeszowskim zakładzie pracowników fizycznych.

Pozornie mogłoby się wydawać, że amerykańskie Fremont, z którego wywodzi się Gerber, i stolica Podkarpacia mają ze sobą wiele wspólnego: "listopadowej pogodzie towarzyszy tak samo szare niebo i rześkie powietrze. Brązowe chaszcze i pola uprawne, wsie pojawiające się jedna po drugiej, wszystko jak w Michigan." Jak wynika jednak z jej książki "Prywatyzując Polskę", transformacja w kraju nad Wisłą co i rusz wymykała się schematom, w fascynujący sposób łącząc dziedzictwo socjalizmu z forsowanymi przez amerykańskich menadżerów zachodnimi wzorcami...

oceń
148
65
Podziel się

Opinie

Ocena: 0 [0]
~polak zwykły [2017-01-30 09:02]

gdzieś połowa tu wypisujących posty jak widać przeczytała tylko tytuł i nawet nie wie o czym jest artykuł....

odpowiedz

Ocena: +15 [15]
~Polak [2017-01-29 10:30]

Powiem tak Prywatyzacja to największy przekręt w tym kraju.Dam przykład większość Chłodni w naszym kraju przejęła jedna Firma z Z.G wygrywała wszystkie przetargi a było to bardzo proste koperty były otwierane i sprawdzane przed przetargiem i Prezes tej Firmy dawał nieco więcej niż była najlepsza oferta.Opowiadał mi o tym jeden z Kierowników jego przy alkoholu z Prezesem.Prezes się chwalił że nie sztuka wygrać przetarg i przepłacić lecz wygrać niską przebitką.I tak to się odbywało.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +6 [6]
GallAntonin [2017-01-29 11:33]

Jedna uwaga Dunn jest dla mnie godna podkreślenia. Zauważyła, że w Polsce panował ustrój socjalistyczny a NIE KOMUNISTYCZNY przed 1990 rokiem. Szkoda, że tego nie rozróżniają nasi politycy, dziennikarze, ludzie. Te dwa ustroje mają zasadnicze różnice, a mówienie o komunizmie odbieram, jako straszenie przed przeszłością, bo siła rażenia komunizmem jest większa. Mniejsza o prawdę.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +147 [183]
~CCC [2017-01-29 08:49]

ZA WAŁĘSY ZACZĘŁO SIĘ ROZKRADANIE POLSKI.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +2 [4]
~timo [2017-01-29 10:59]

Dosc tych bredni o "dobrym" socjalizmie. Z artykulu wyaznie widac ze autorka promuje sentymentalna podroz w prymitywny swiat barteru i niejsanych stosunkow kolektywnych w produkci i handlu bedacych przyczyna tak ciezkiej sytuacji polskiej gospodarki u schylku socjalizmu. Wlasnie do tego byl potrzebny obcy kapitalik, zeby sie tego dziadostwa pozbyc i wreszcie zaczac myslec normalne o robieniu pieniedzy w fimie. Jka widac w dluzszej perspektywnie wyszlo to Polakom na dobre. Gerbera nie ma. Polski Mapspex i inny wykupuja z powrotem. Pan z Amsterdamu fundowal wycieczke, za ktora placila firma wyzszymi cenami bananow Pani nie chciala zwolnic polki, bo inny pan nie dal jej dlugopisow. Otoz ta pani od polki bedaca jak zakladam kierowniczka jakiegos Spolem byla dokladnie jednym z powodow dlaczego zagraniczne sieci przejely polski handel. Zamiast myslec o pomnozeniu sprzedazy, ona myslala o jakis gadzetach i lapoweczkach pod stolem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +7 [9]
~Zwiąskowiec [2017-01-29 10:50]

Jeżeli ktoś nie potrafił wtedy i teraz odróżnić prywatyzacji zakładów pracy , fabryk , hut i całego przemysły który należał do obywateli do zwykłego złodziejstwa i przekazywania Polskiego przemysłu Niemcom w celu likwidacji firmy , wszyscy co za 1 zł PO dostawali Polski majątek narodowy byli teoretycznie różnych narodowości ...i jak to dla Polski i jej obywateli się skończyło każdy pracujący obywatel wie i powinien rozumieć dlaczego teraz pracuje z jedna czwartą u Niemca we własnym kraju w Niemieckiej firmie ....Bandyta Wałęsa i jego kolesie ze służb PRL obalili jak widac nie tylko komunizm ale przede wszystkim zniszczyli polska gospodarkę w 100% kolaborując z Niemcami !!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +4 [4]
~wycena polskich firm [2017-01-29 11:43]

Polscy profesorowie boją się o tym pisać, żeby nie stracić stanowisk, jak sami robili wyceny majątku danych firm do prywatyzacji, byli w tych komitetach prywatyzacyjnych i jak kapitał zachodni wraz z władzami nie zgadzali się na takie sumy i obniżali wartość firmy wbrew obliczeniom i twardym danym. Dlatego nie ma publikacji polskich, tylko Amerykanka może pisać

odpowiedz

Ocena: -47 [143]
~Smakosz [2017-01-29 08:14]

Sprawa jest prosta i inaczej widoczna w Polsce i w USA.Trzeba mieszkac poza Polska zeby stwierdzic ze istnieje szalona roznica miedzy polskimi produktami a w moim przypadku szwedzkimi.Przede wszystkim rodzime produktyz to roznica na niekorzysc Polski oraz produkcja zagraniczna dlaPolkski to tez duzo nizszajakosc w smaku pierwszy przyklad to Cocacola w Szwecji smakuje duzo lepiej niz produkowana w Polsce.Trzeba to powiedziec wyraznie ze polskie produkty nie maja smaku i wygladu i przestancie gadac o wspanialym polskim jedzeniu. Obserwator Sery,maslo,owoce,ciastka to przepasc smakowa w innych krajach a jesli powiecie ze nie mam racji to ja wam powiem ze pozbawieni jestescie smaku.To postkomunistycznaprawda ze w Polsce jedzenie bylo traktowane jako zlo konieczne z duza doza nieuczciwosci ( to nie ja bede jadl).

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +104 [114]
~antekM [2017-01-29 09:05]

A że można było inaczej pokazuje przykład Czech. Ale kto by tam się wzorował na jakiś Pepikach, no nie ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
GallAntonin [2017-01-29 11:16]

Nie ma ciemnych stron polskiej prywatyzacji, tylko wszystko, co stworzył Balcerowicz było jedną wielką skandalicznie źle przygotowaną, korupcjogenną "reformą". Balcerowicz jednym pociągnięciem pozbawił państwowe firmy środków na normalne funkcjonowanie (kredyt na kilkadziesiąt procent, przy blisko zerowej rentowności) stał się niedostępny. Ponadto wcześniej zaciągnięty na normalną działalność kredyt z dnia na dzień przyrastał z powodu wysokich stóp w takim tempie, że nie było możliwości go spłacenia. Otworzone na oścież granice wysysając nasze rezerwy dewizowe nasycały nasz rynek towarami po cenach dumpingowych. Polskie firmy państwowe gasły w oczach tym bardziej, że resortowe struktury organizacyjne, jak wielozakładowe przedsiębiorstwa, czy zjednoczenia zlikwidowano. Były przypadki, że firmy mając dopiero co zakupione maszyny były zamykane, a ludzie zwalniani. Roczne urządzenia rozkradano, lub niszczono, jak np w odlewni żeliwa w Lublinie. Masowo zwalniani ludzie szli na zasiłek od Państwa, a budżet się zapożyczał, bo wpływy z ceł, akcyzy (ruszył niekontrolowany, nie opodatkowany import towarów, także wódki i papierosów), brak wpływów podatkowych od bankrutujących firm i zwalnianych ludzi były znikome. Kilka lat tego bałaganu i praktycznie cała gospodarka padła. Dramat też był na wsi. PGR-y będące na prawach firm zlikwidowano, a ludzie i tam zostali zwolnieni. Rolnictwo utrzymało się dzięki prywatnym rolnikom, mimo, że było mocno deficytowe. Taką apokalipsę zafundował nam Balcerowicz. Zbankrutowane firmy miały być poddane prywatyzacji, ale kto rozsądny kupi zakład bez załogi, bez produkcji, z rozkradzionym parkiem maszynowym i z utraconym rynkiem zbytu. Nikt nie chciał tego "dobra", czyli gołych murów kupić. Zniszczono wiele znanych, eksportowych marek, jak np. Pollena, Unitra. Podkreślam, że nikt z Demoludów nie poszedł tą drogą. Każdy z pozostałych krajów miał zachowany jakiś protekcjonizm celny, a zakłady rodzime produkowały na rynek wewnętrzny. Przykładem dobrym jest fabryka Skody, którą Niemcy kupili "na chodzie" z zachowanym rynkiem zbytu.

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~tak się dorabiali majątku [2017-01-29 11:13]

kierownik państwowej apteki stawał się nagle jej właścicielem i miał żniwa. Ludzie walili oknami po kremy i witaminy, aptek było mało, a zachodnie sieci jeszcze nie weszły do Polski.

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~hanek [2017-01-29 11:06]

Pamietam jak media maglowały nam mózgi na początku lat 90 tych . Obiecywano drugą Japonię , Amerykę , mieliśmy być współwłaścicielami firm posiadać akcje , udziały . W szyderczy sposób ośmieszano nawet dobre strony poprzedniego systemu , nazywając je głupotą zacofaniem i lenistwem Polaków .

odpowiedz

Ocena: +8 [10]
~wax [2017-01-29 10:53]

Ciekawe czy wyjaśniono kto otrzymywał dolary na wagę za tzw prywatyzację. Kartony z walutą i nie tyko, mówił o tom z trybuny sejmowej Lepper i za to popełnił ,,seryjne" samobójstwo. Tam gdzie wielka kasa nie ma ideologii bogiem jest mamona.

odpowiedz

Ocena: +168 [200]
~la bocca [2017-01-29 06:59]

Mieszkam w mieście,które opustoszało.W roku 90 miałem 10 lat.Od 1985 roku pamiętam niemal wszystko.Okradli nas-ludzie,którzy byli w Magdalence.W moim mieście Ursus,Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego,fajans,Nobiles-farby,emalie,lakiery,Drumet.Jako dziecko byłem w moim mieście świadkiem wielu samobójstw ludzi,którzy z dnia na dzień stracili pracę.Nie iedziałem co się dzieję tak ich dużo było.Nie jestem komunistą,ale to co tamci robili to była czysta kradzież.Pytam się starszych na tym forum.Powiedzcie warto było ? Może było nie za dobrze,ale były wspólnoty sąsiedzkie,nie było bezdomności.A teraz no ktoś powie nic wtedy nie było w sklepach-masz rację były takie okresy,ale specjalnie wywołane.A teraz jest wszystko wszystko .Tylko idż i kup.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +9 [9]
~amerykański sen [2017-01-29 10:52]

Dlaczego wpuściliśmy Amerykanów do naszych zakładów? Dlaczego akurat taki ultraliberalizm? Gdzie w USA do dzisiaj nie ma urlopów macierzyńskich, urlopy zwykłe są bezpłatne, Dlaczego nie modele europejskie francuskie, niemieckie, angielskie - bardziej ludzkie? Czy dlatego, że oglądaliśmy westerny , a wieś polska podkarpacka jeździła do Hameryki od pokoleń? Dlaczego się nie wzorowaliśmy się na Europie, tylko pozwoliliśmy Amerykanom zrobić z nas Meksyk? Europa była dla Balcerowicza zbyt socjalistyczna???? czy bezmyślnie sprzedali nas za długopisy i poklepywanie po plecach

odpowiedz

Ocena: +219 [281]
~polak [2017-01-29 07:09]

TAK TO ROBIŁ BARCEROWICZ TEN PODŁY ZŁODZIEJ Z MAFIĄ PLATFORMY UKRADLI WSZYSTKO I WSZYSTKICH.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +5 [7]
~jarek [2017-01-29 10:46]

Może tak miało być. Teraz jak się odrywa okragłostołowców od koryt to KOD-y teraz tylko krzyczą, w sejmie protestują. 20 lat temu tak łatwo by nie było może krew by się polała. Więc pora na wybaczenie. Wałęsa odegrał wielką rolę w tej transformacji. Tylko teraz wychodzi że jest ona podobna do roli Judasza. On też się zapisał w historii. Ale to już Pan Bóg rozliczy sprawiedliwie.

odpowiedz

Ocena: +6 [10]
~mela [2017-01-29 10:44]

przecież nie ma granicy kiedy rozkradanie Polski się zakończyło,wiemy tylko kiedy się zaczeło-Balcerowicz,Lewandowski itd,jeżeli oni to skąd PIS ma taki majątek,kościół?to wszystko jest chore,to szczucie ludzi na siebie ,kupowanie elektoratu,czy ktoś wie chociaż ile pieniędzy idzie na boki zamiast na służbę zdrowia czy rozwój kraju-młodzi ludzie obudzcie się nie krytykujcie tych co rządzą tylko pogońcie to całe towarzystwo czy PO czy PIS,bo przed wami przyszłosc-jeszcze trochę i zdacie paszporty- idąc tokiem rozumowania rządzących,bo i po co Polska to piękny kraj nie tzreba wyjeżdzac,co z tego że będzie sołtys z PISU czy PO,on i tak będzie robil co Warszawa wymyśli bo tam średnia wieku z wyglądu 65+- popatrzcie na ich twarze-zawiśc ,nienawiść do innego sortu-szkoda gadać

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
PANAMERA [2017-01-29 10:41]

Jak słyszę o zainteresowaniu amerykanów Polską to zaraz rozglądam się w sklepach za następnym zamkiem do drzwi w mieszkaniu.

odpowiedz

Ocena: +14 [14]
~Paweł [2017-01-29 10:37]

Panowie managerowie z tamtych i obecnych czasów jeśli są polakami pod okiem zagranicznych top zarządców są dla swoich rodaków gorszymi nadzorcami niż można by sobie wyobrazić. Traktują swoje podwórka jak folwark , firmy jak łańcuszek wzajemnych powiązań i zależności , własny interes partykularny jako podstawę. Dla Nowaka ,albo Kowalskiego są gorsi niż feudalny pan ,albo nadzorca sadysta w folwarku.

odpowiedz