Kochane i znienawidzone
"Seksbomby PRL-u ", książka autora świetnego "GEJEREL. Mniejszości seksualne w PRL-u" , to opowieść o pięciu legendarnych aktorkach, które miały niebagatelny wpływ nie tylko na polskie kino, ale także nadwiślańską obyczajowość i zachodzące w niej przemiany.
Jak zauważa autor, nasza powojenna kinematografia była zbyt słaba, aby wykreować rodzimy model seksbomby. Dlatego o Jędrusik, Tyszkiewicz, Brylskiej, Szapołowskiej czy Figurze można mówić jedynie jako tutejszych odpowiednikach zachodnich gwiazd. Nie na darmo na dwie z nich mówiło się "polska Marilyn Monroe".
Co poza seksapilem łączyło je z zagranicznymi koleżankami? Oczywiście aura skandalu, nieraz umiejętnie podsycana przez same zainteresowane. Bohaterki* "Seksbomb PRL-u"* wzbudzały kontrowersje i często skrajnie ambiwalentne odczucia, co wyróżniało je na tle równie pięknych aktorek w osobach Barbary Kwiatkowskiej-Lass (więcej * tutaj) czy Ireny Karel (więcej * tutaj). Były kochane i nienawidzone, odsądzane od czci i wiary, jednocześnie filmy z ich udziałem ściągały do kin prawdziwe tłumy.
Która gwiazda grała w Bollywood, zanim kilkadziesiąt lat później moda na indyjskie kino dotarła do Polski? Jakie były ostatnie słowa Kaliny Jędrusik? Dla kogo stracili głowy hollywoodzki gwiazdor i reżyser "Złego porucznika"? O kim mówiono "matka negliżu polskiego"? Która aktorka stała się międzynarodową ikoną LGBT i pierwszą europejską artystką onanizującą się na ekranie?