Brudne serca: polscy chłopcy z lasów i ubecy
Polscy "chłopcy z lasu" i ubecy - co ich łączy, co dzieli?
Polscy "chłopcy z lasu" i ubecy - co ich łączy, co dzieli? Bohaterami reportażu Anny K. Kłys są dwaj mężczyźni - Stanisław Cichoszewski i Jan Młynarek. Obaj chcieli po wojnie zacząć nowe życie, dla obu praca w milicji wydawała się idealnym rozwiązaniem. Ich historia pokazuje, jak bardzo obaj się mylili. Jaki wpływ na ich losy miała polska codzienność w pierwszych latach po wojnie? Jak Polacy wyobrażali sobie życie w wolnym kraju i czy naprawdę "ziemie odzyskane" były "polskim Dzikim Zachodem"? O czym pisano w codziennej prasie i czy łatwo można było stać się ubekiem? Jak wyglądał stosunek Polaków do Niemców i Rosjan poza oficjalną propagandą?
Bohaterami reportażu Anny K. Kłys są dwaj mężczyźni - Stanisław Cichoszewski i Jan Młynarek. Obaj chcieli po wojnie zacząć nowe życie, dla obu praca w milicji wydawała się idealnym rozwiązaniem. Ich historia pokazuje, jak bardzo obaj się mylili.* Milicjant Stanisław Cichoszewski, dwudziestoparolatek, w obronie gwałconej dziewczyny zabija sowieckiego żołdaka. Tym czynem wydaje na siebie wyrok, który został wykonany w podpoznańskim lesie. Zaczęto go ścigać niczym żołnierzy wyklętych. Wyrok wykonuje niewiele od niego starszy funkcjonariusz UB Jan Młynarek.*
Jaki wpływ na ich losy miała polska codzienność w pierwszych latach po wojnie? Jak Polacy wyobrażali sobie życie w wolnym kraju i czy naprawdę "ziemie odzyskane" były "polskim Dzikim Zachodem"? O czym pisano w codziennej prasie i czy łatwo można było zostać ubekiem? Jak wyglądał stosunek Polaków do Niemców i Rosjan poza oficjalną propagandą?
Na kolejnych stronach piszemy więcej o pierwszych latach powojennej Polski i cytujemy książkę Anny K. Kłys pt. Brudne serca (Wielka Litera), która właśnie trafia do księgarń.