RSS

50 książek, które musisz znać, by nie nazwano cię zacofanym oszołomem

20-06-2012

50 książek, które musisz znać, by nie nazwano cię zacofanym oszołomem


50 książek, które musisz znać, by nie nazwano cię zacofanym oszołomem

Co trzeba dzisiaj przeczytać, by mieć coś do powiedzenia w kulturalnym towarzystwie? O jakich książkach warto rozmawiać, a przynajmniej udawać wszem i wobec, że się je ostatnio przeczytało? Które tytuły trzeba znać, by nie zostać posądzonym o zacofanie i oszołomstwo? Słyszałeś o modzie na działania i publikacje Krytyki Politycznej, ale nie wiesz od czego zacząć, by również być na czasie? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań na kolejnych stronach naszej galerii.

Prezentujemy subiektywne zestawienie 50 tytułów książkowych, które musisz znać (przynajmniej ze słyszenia), jeżeli pretendujesz do miana współczesnego postępowego inteligenta.

oceń
96
249
Podziel się

Opinie

Ocena: -1 [1]
~Tomek [2017-02-08 16:52]

przeczytałem większość z nich, dodatkowo pasją do czytania zaraziłem dziewczynę, od czasu do czasu zamawiamy coś na stronie ksiegarnia-internetowa.pl i czytamy

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~myslacy [2011-05-29 22:03]

Każdemu (!) polecam...
..."Ekonomię dla normalnych ludzi" Gene'a Callahana. Tytuł jest adekwatny do treści - książka trafi do każdego. :) Raz na zawsze uodparnia na kłamstwa, niemożliwe do spełnienia obietnice i absurdalne pomysły polityków, jeśli chodzi o gospodarkę. Naprawdę - powinien przeczytać ją każdy świadomy obywatel i wyborca.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~krolola [2011-03-08 10:13]

hahaha
Dorzycić do tego jeszcze Kingę Rusin 'Co z tym życiem?" i lektury super! Nie interesuję się polityką więc 90% książek jest mi obce. Przyznam, że dużo czytam, mam swoich ulubionych autorów. Chociaż nie czytałam podanych książek to i tak w towarzystwie mam o czym dyskutować.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~pinkas [2011-03-01 18:48]

Zabawne, wzburzeni wyborem książek sarmaci nie pojmują...
...ubogimi w oleum łbami, że to tekst pisany przez jednego z nich i jest to tekst ironiczny , krytyczny wobec osób snobujących się na lewicowe mody towarzyskie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wiosna [2011-02-28 08:43]

Gdzie ŁYSIAK
Książki Michnika i Lisa nie wezmę do ręki . Przeczytać należy Mitologia.Świat bez klamek Łysiaka. Lektura Obowiązkowa.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tompo79 [2011-02-26 08:40]

Co to ma byc?
Przeczytałem jedną czy dwie z tych pozycji i w ogóle mnie nie wciągnęły. Jakiś tam ranking. To już wolę swoje książki, swoje tytuły, swoich autorów, o których Autor prawdopodobnie nie ma pojęcia. Już wolę być oszołomem ze swoją literaturą, niż oczytanym inteligentem, który zaliczył to polityczno-religijno-subkulturowe badziewie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
ajris [2011-02-25 10:30]

Ale Kołakowskiego to chyba możesz.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
ajris [2011-02-25 10:27]

Gombrowicz?
Jeśli Gombrowicz, to OK. Ja czytałam Krall i się nie wstydzę, przeczytałam zresztą wszystko co napisała. Ma świetny styl adekwatny do historii, które opisuje.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
ajris [2011-02-25 10:23]

Lista jest tendencyjna
Lista jest celowo chyba tendencyjna. Zresztą wypowiedzi innych oburzonych wskazują na to, że ten kto ją układał osiągnął cel i udało mu się wprowadzić miłośników książek w złość. Książki proponowane powielają te same tematy, nie pomagają więc w żaden sposób w rozwoju. Można więc po ich przeczytaniu być uznanym za prawdziwego ćwoka.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~feleq [2011-02-24 07:56]

A jeśli będę czytała to co lubię? - żle. masz czytać co wymieniono.
Jeśli będę jadła schabowego z białą kapustą? - żle. schabowy nie jest koszerny.;-) Jeśli zwiedzę podziemia starego klasztoru? - żle. na schodzenie do podziemia masz jeszcze czas. ;-) Nie musisz ich czytać masz znać tytuły i z nabożnym szeptem w towarzystwie oddawać cześć autorom i wydawcom ;-))

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kameza [2011-02-20 16:57]

Lista nie jest ani `koszerna` ani `antypolska`
Dlaczeg oantypolska? Dlatego ze zawieraja tresci niezgodne z `jedynie sluszna` doktryna katolicka? W takim razie nie sa to ksiazki antypolskie tylko antywatykanskie. Wedlug mnie nie sa to pozycje anty. Przedstawiaja niepopularny w Polsce punkt widzenia, dobrze sie z nim zapoznac i rozszerzyc troche horyzonty. Pozdrawiam autora listy

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~indivisible [2011-02-20 19:15]

przecież to tylko propozycja...
na pewno:"No logo" N.Klein (przymierzam się od dawna),"Dziennik" Gombrowicza,Oriana Fallaci - tak,"Globalizacja" Z.Bauman, "Czy to jest człowiek?" (interesujący tytuł),"Nasza wesoła Apokalipsa" Kołakowski (czyli - co słychać?),"Lapidaria" R.Kapuściński,"Wyjątkowo długa linia życia.Spokojne niedzielne popołudnie" H.Krall (bo tytuł brzmi znajomo),"Architektura szczęścia" (bo tylko głupcy nie chcą być szczęśliwi),"Zniewolony umysł" (bo rzeczony pewnie posiadam),cokolwiek o Kuroniu (bo go lubię,chociaż nie za zupę),"Koniec historii" (by się upewnić,że każdy ma własną jej wersję),"Paw Królowej" (bo cenię Dorotę Masłowską),"Masakra Profana" (bo lubię opowieści niewiarygodne).Napisałam "na pewno" - zmienię na "być może", bo niczyj gust nie jest dla mnie obowiązujący;) to jest lista tytułów o których się mówi,a nie rozmawia.Obcemu zresztą zawsze jednak jest lepiej zaprezentować ogólnie przyjęte stanowisko,a nie własne przemyślenia (nie mówiąc już o opiniach).To jest tylko literatura ;) Można uznawać wielkość pisarza,jego inteligencje,wyobraznie,warsztat,wiedzę,wpływ na życie i sposób myślenia nas wszystkich i ......go nie lubić. Tylko jedno zastrzeżenie: nie rozmawiać o tym,a jedynie do słusznych opinii się przyznawać (kiedy się oczywiście z obcym gada),bo możesz zostać zle (celowo lub nie) zrozumiany,i co wtedy??? Wystarczy,że słowa wyjmie się z kontekstu....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~sd [2011-02-20 17:57]

Holocaust bisnes
Autor Finkelstein tytuł holokaust bisnes

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~W.T. [2011-02-20 18:56]

A kiedy Gross raczył będzie napisać książkę pod tytułem
"Skąd Hitler wziął pieniądze"? Bo póki co robi się już monotematyczny, jak dalej będzie trzymał swoją linię niemal już zoologicznego antypolonizmu, to niedługo mu wyjdzie książka pod tytułem "Hitler był Polakiem", albo "Polskie obozy w Auschwitz i Guantanamo".

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MQ [2011-02-20 18:05]

Przyznaję się ze wstydem...
Muszę ze wstydem przyznać, że jedną z wymienionych tu książek przeczytałem. Jak teraz spojrzę w oczy znajomym? Wybaczcie! Nie wiedziałem, że jest ona na liście "top 50" postępowców -- zgubiła mnie ciekawość.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~art [2011-02-20 18:10]

Następną książką wściekłego Grossa będzie '"Jak to Polacy wymordowali wszystkich żydów"
...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Maro [2011-02-20 18:41]

DOBRZE, ŻE SIĘ POKAZUJĄ SIĘ TAKIE ZESTAWIENIA. TAK NACHALNA PROPAGANDA POZWOLI NAJCIEMNIEJSZEMU IDIOCIE ROZPOZNAĆ TENDENCYJNOŚĆ PROPOZYCJI. ASPIROWANIE DO GRONA POPRAWNYCH CZYTELNIKÓW TYCH POZYCJI BYŁOBY INTELEKTUALNYM PRANIEM MÓZGU.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ww [2011-02-20 18:25]

Manipulacja na całego.
O to typowe pranie mózgu.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wojtek T. [2011-02-20 18:21]

Lewackie zatwardzenie mózgowe nie ma nic wspólnego z inteligencją, autor "artykuliku"
nie usiłuje nie usiłuje nawet udawać człowieka inteligentnego. Teksty w stylu trzeba przynajmniej znać tytuły, dobitnie pokazują o jaką "inteligencję" chodzi. A najlepsze było stwierdzenie, że "trzeba chociaż pokazać się z tą książką w ręku", czyli wprost mówi, iż jest to takie g..no, że lepiej nawet tego nie otwierać, wystarczy potrzymać w ręce:) Jedną z nielicznych na tej liście książek godnych uwagi jest "Polactwo" Ziemkiewicza. Zamiast czytać te zakalce Michnika, lepiej sięgnąć po "Michnikowszczyznę". Z artykuliku można wywnioskować iż ową yntelygencją która to ma przeczytać, tudzież potrzymać w ręce owe "dzieła", są nasi ulubieni "młodzi wycośtamieni z przeogromnych metropolii, typu Bydgoszcz, czy inny Poznań". Ten lewacki artykulik pokazuje tylko, że polskie dziennikarstwo stoi na tym samym poziomie co polska piłka nożna czy polski przemysł samochodowy. Innym smutnym wnioskiem z tegopismaczenia, jest to, że Polska przez najbliższych kilkadziesiąt lat dalej nie doczeka się elit intelektualnych, a to nas bardzo zaboli.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wojtek T. [2011-02-20 18:20]

Lewackie zatwardzenie mózgowe nie ma nic wspólnego z inteligencją, autor "artykuliku"
nie usiłuje nawet udawać człowieka inteligentnego. Teksty w stylu trzeba przynajmniej znać tytuły, dobitnie pokazują o jaką "inteligencję" chodzi. A najlepsze było stwierdzenie, że "trzeba chociaż pokazać się z tą książką w ręku", czyli wprost mówi, iż jest to takie g..no, że lepiej nawet tego nie otwierać, wystarczy potrzymać w ręce:) Jedną z nielicznych na tej liście książek godnych uwagi jest "Polactwo" Ziemkiewicza. Zamiast czytać te zakalce Michnika, lepiej sięgnąć po "Michnikowszczyznę". Z artykuliku można wywnioskować iż ową yntelygencją która to ma przeczytać, tudzież potrzymać w ręce owe "dzieła", są nasi ulubieni "młodzi wycośtamieni z przeogromnych metropolii, typu Bydgoszcz, czy inny Poznań". Ten lewacki artykulik pokazuje tylko, że polskie dziennikarstwo stoi na tym samym poziomie co polska piłka nożna czy polski przemysł samochodowy. Innym smutnym wnioskiem z tegopismaczenia, jest to, że Polska przez najbliższych kilkadziesiąt lat dalej nie doczeka się elit intelektualnych, a to nas bardzo zaboli.

odpowiedz