RSS

Książka

Dodaj do swojej półki

Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne

A Secret Life: The Polish Colonel, His Covert Mission, And The Price He Paid To Save His Country

autor:

przekład: Bohdan Maliborski

  A A A
Ryszard Kukliński - życie ściśle tajne
Biografia pułkownika Kuklińskiego, jednej z najbardziej tragicznych postaci w najnowszej historii Polski, widziana oczami amerykańskiego dziennikarza. Zawiera wiele nigdy wcześniej nie ujawnionych szczegółów dotyczących działalności CIA.

"Powiedz mu, żeby czekał pod jabłonią, a nie pod gruszą. Jabłonie o tej porze mają więcej liści"... To nie jest fragment powieści o Bondzie, ale rada, jakiej jednemu ze swych agentów udzielił Allen Dulles, legendarny założyciel i szef CIA. Autor przytacza ją jako jeden z setek przykładów na to, że praca wywiadu tym tylko różni się od literackiej fikcji, że jest prawdziwa i nie zawsze dobrze się kończy. Wobec historii pułkownika Kuklińskiego - pseudonim "Mewa" alias "Jack Strong" - opowieści o agencie 007 wydają się tylko bajką dla wyrośniętych chłopców.

Dzieje niezwykłego życia jednej z najtragiczniejszych postaci w historii powojennej Polski Weiser rekonstruował przez kilkanaście lat, spotykając się z Kuklińskim od 1992 roku. Dotarł m.in. do archiwów CIA i do najważniejszych postaci tej opowieści: od ówczesnych amerykańskich pracowników tajnych służb, po generałów Siwickiego i Kiszczaka. Imponujący materiał, zgromadzony i zweryfikowany przez Weisera, potwierdza patriotyczne intencje Kuklińskiego (nigdy nie był opłacany przez Zachód) i fakt, że bez dziewięciu lat współpracy Pułkownika z CIA rozmontowanie sowieckiej machiny militarnej byłoby wręcz niemożliwe. Jako jedna z kilku osób w PRL, Kukliński miał dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych Polski i Układu Warszawskiego i nie miał złudzeń co do intencji Rosjan.

ISBN: 978-83-7943-630-9

data wydania: 18-03-2014

wymiary: 145x205 mm

oprawa: Twarda

liczba stron: 328

oceń
ocena: 5
głosów: 5
Podziel się

Inne wydania

Autor

Benjamin Weiser

Benjamin Weiser

Amerykański dziennikarz, od 1997 r. reporter dziennika New York Times, w którym zajmuje się problematyka prawną i terroryzmem. Wcześniej przez 18 lat pracował w redakcji Washington Post, pisząc...

Fragment

Rozdział XI Patriota czy zdrajca? W pewien poniedziałkowy wieczór we wrześniu 1986 r. do piętrowego domu na przedmieściach Oakton w Wirginii zawitała niecodzienna procesja gości. Byli to sami oficerowie wywiadu z małżonkami. Podwozili się tam nawzajem, żeby zmniejszyć liczbę samochodów parkujących w cichej uliczce. Mimo że wieczór byt ciepły, a ogród obszerny, uroczystości odbywały się wewnątrz.Gospodarz witał każdego z gości przy drzwiach. Sąsiedzi...

Recenzje

Możemy coś osiągnąć jedynie przez działanie, a nie martyrologię - Agnieszka Pogorzelska

17-02-2006

Biografia Ryszarda Kuklińskiego to nie tylko obraz Polski lat 70. i początku 80. z ciągłymi obietnicami politycznych notabli, kartkami na większość artykułów pierwszej potrzeby i coraz liczniejszymi robotniczymi wystąpieniami przeciwko uciskowi i ...

Opinie

Ocena: +4 [4]
~POLKA [2014-01-04 03:38]

PATRYJOTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 ZA BARDZO KOCHAL POLSKE I POLKOW ........... KIEROWAL SIE SERCEMI MILOSCIA ...... POZOSTANIE W PAMIECI ................

odpowiedz

Ocena: -6 [8]
~RUFUS [2012-02-14 19:21]

ZDRAJCA-SZAFOT

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +4 [6]
~leon [2012-05-15 15:54]

Jako 20-latek patrze na to jak na historie Historia ocenia go jako BOHATERA Prawdziwy Polak i wielki człowiek Szacunek

odpowiedz

Ocena: -1 [5]
~Zez [2012-02-13 17:41]

Nie wiecie kto na Stan Wojenny współopracowywał dokumenty? Ano właśnie pan Kuklinowski. Który raczył w pierwszej kolejności pochwalić się ze swymi mocodawcami spod znaku CIA i im pierwszym przekazać komplet dokumentów wraz z brakującym egzemplarzem "Ogłoszenia"! Dokumenty były gotowe w czerwcu.

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~Gumowe Ucho [2012-02-13 17:33]

Autor pisze dyrdymały o "uczciwości" nędznego pana. Przede wszystkim kontakt z CIA nawiązał podczas pobytu w Wietnamie albo Laosie na misji. Dwie podstawione dziweczki umożliwiły zrobienie CIA zacnemu panu serii zdjęć infra granti. Pan wówczas chyba major /lub kapitan/ został poprzez szantaż złamany przez wytrawnych graczy z tak lubianej i znanej nam instytucji. W obawie przed przełożonymi oraz żoną zacny pan przyobiecał rzetelną i "uczciwą" współpracę!!!

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~brzoza [2005-03-21 00:00]

Pierwszy polski oficer w armii NATO to jest dobre
...okreslenie dla Ryszarda Kuklinskiego. Przeczytalam te ksiazke jednym tchem, wciaga jak kryminal. Napisana uczciwie, sumienna praca w archiwach i roznych zrodlach jest tu widoczna. Dopiero teraz jestem swiadoma co tak naprawde zrobil dla Polski i odzyskania przez niej wolnosci ten czlowiek. Panowie, czapki z glow! I dziwie sie, jak w dzisiejszych czasach mozna sie w ogole zastanawiac nad pytaniem "kim byl pulkownik Kuklinski", dziwie sie dlaczego na jego pogrzebie zabraklo najwyzszych wladz Polski? Poza papiezem Janem Pawlem II, Lechem Walesa to wlasnie chyba jemu najwiecej zawdzieczamy jako Polacy...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~NEMESIS [2011-08-30 17:38]

Każdy kto zdradżił reżim bolszewicki zasługuje na szacunek Ryszard Kukliński wyłamał się i działa sam no bo komu mozna było zaufać w czasach"czerwonej zarazy"przecież nie Jaruzelskiemu temu słudze moskiewskim zadrada systemu mafijnego jakim była i jest z resztą obecna Rosja to naprawdę najwyższy poziom odwagi ale tez patrjotyzmu. W USA pod koniec IIWŚ prubowano wprowadzić ustruj nazistowski ale USA też miały wtedy swojego "Kuklińskiego"był nim Richard Darlington Butler wielki choć zapomniany bochater USA.

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~Orestes [2010-04-12 00:00]

rex do ciebie pasuje, psi bolszewicki synu

odpowiedz

Ocena: -5 [5]
~:) [2010-03-12 00:00]

To ten Polak? Kukliński czy jakoś tak , czego on chce ,ta swołocz . Dowiedział się czegoś? czy chce forsy ? Polaczki ech Polaczki .

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~Krytyk rzeczywistości [2009-01-27 00:00]

Bohater czy zdrajca
Historia niezwykłego życia pułkownika Kuklińskiego. I nurtujące pytanie - bohater czy zdrajca?

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~andrzej [2008-03-31 00:00]

kim jest gen. Jaruzelski
jeżli Kukliński za to co robił jest zadrajcą to kim jest gen. Jaruzelki który domagał się kilkakrotnie od Komitetu Centralnego KP Związku Radzieckiego wkroczenia Armii Czerwonej do Polski i wprowadzenia stanu wojennego - to fakt udokumentowany stenogramami z posiedzeń Komitetu Centralnego

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Waldemar [2006-03-08 00:00]

w odpowiedzi czerwonym zbirom
Wielka szkoda ze w XXI wieku zyja jeszcze az tak bardzo ciemni "galycjaki". Chce okreslic wrogom Pulkownika ich rzeczywistosc. Gdyby byli tak wysocy jak sa glupi, wowczas pocalowali by ksiezyc w dupe na kolanach.

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~kinol [2006-03-06 00:00]

Oleksy to bohater a Kukliński to zdrajca?
naprawde opinie o zdradzie są chyba naprawde formułowane przez ludzi z obozu komunistycznego albo przynajmniej o takich poglądach.Na równi z hasłem: Kukliński to zdrajca stawiają hasło: komuno wróć

odpowiedz

Ocena: -2 [2]
~rex [2006-02-19 00:00]

Czy ktos slyszal,ze CIA kiedykolwiek [powiedziala
prawde,po drugie gdyby doszlo do konfliktu atomowego,dzieki Kuklinskiemu Polska zostalaby starta z powierzchni ziemi,dziekuje za takiego bohatera.

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~OLEK [2005-02-28 00:00]

ZDRAJCA TO KAŻDY, KTÓRY OPLUWA KUKLIŃSKIEGO!!!
Człowiek, który poświęcił życie dla ratowania swojego narodu w imię wolności, suwerenności i obrony przed zagładą jest BOHATEREM!!! Jeżeli ktoś uważa czyn Kuklińskiego za zdradę, to jest przykładem zdrajcy, pragnącego powrotu reżimu komunistycznego!!!

odpowiedz

Ocena: -3 [3]
~Andrzej [2005-02-24 00:00]

Zdrajca!
Dla mnie płk K. na zawsze pozostanie zdrajcą i żadna opinia oraz argumenty tego nie zmienią.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~derecha [2005-02-22 00:00]

Czy Powstanie Listopadowe było zdradą?
Czy Piłsudski był zdrajcą? Kukliński działał na szkodę okupanta i na szkodę władzy nadanej przez zwiazek sowiecki. Nie dziwi ze ludzie pokroju Jaruzelskiego uwazaja go za zdrajce - jakie maja wyjscie? inaczej sami musieliby uznać że byli (są) zdrajcami.

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Ejti [2005-02-17 00:00]

BOHATER
Ludzie niedobrze mi się robi jak czytam te wszystkie komentarze mówiące, że płk. Ryszard Kukliński to zdrajca... Dlatego pytam: kto z was poświęciłby własne życie dla Ojczyzny, zrezygnował z kariery osobistej i zycia prywatnego, bo przecież KGB ciągle na niego polowało zabijając mu dwóch synów... Dla tych co piszą o willi i jachcie wyjaśniam, że jacht kupił zdezelowany i zardzewiały i kilka dobrych lat go remontował zanim doprowadził go do stanu używalności, a na samochód go było stać bo pracował w Sztabie Generalnym przy boku samego Jaruzelskiego, ktory nazywał go Złotym Chłopcem. Nie robił tego dla pieniędzy bo już p[odczas pierwszej rozmowy z Amerykanami o tym powiedział, o czym świadczą dokumenty CIA. Niedowiarkom polecam dokładne przestudiowanie książki "Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne" i dokładne zapoznanie sie ze spisem dokumentów na końcu książki z których korzystał Benjamin Weiser (autor książki). Apeluję NIE DAJMY PLAMIĆ CZCI I HONORU DOBREGO IMIENIA ŚP. PŁK. R. KUKLIŃSKIEGO!!!

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~pogodzony [2005-02-16 00:00]

PRL - CO TO ZA TWÓR.
Powstańcy Listopadowi byli czy nie zdrajcami.Do przemyślenia dla tych KU......W co mają wątpliwości i śmiałość nazwania BOHATERA--zdrajca

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Mar [2005-02-08 00:00]

Czytam te komentarze i się bardzo dziwię. Zawsze Władze na przstrzeni dziejów mieła szpiegów ale nigdy jak to się ma w stosunku do szpiega Kuklińskiego nie wynosiła ich na piedestał. Jest prosta zasada szpiegom się płaci, a nie robi się z nich bohateróe narodowych. W środowisku, z którego wyszedł jest jednoznacznie oceniany. Dlaczego na jego pogrzebie nie było nikogo z władz wojskowych?

odpowiedz