Trwa ładowanie...
d7yjn1r

Wojciech Jaruzelski

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Wojciech Jaruzelski był ostatnim prezydentem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i pierwszym prezedentem III RP. W 1981 roku wprowadził stan wojenny i stanął na czele WRON.

Wojciech Jaruzelski – biografia

Wojciech Jaruzelski urodził się w 1923 roku i otrzymał imię po dziadku, który był powstańcem. Miał także młodszą o 5 lat siostrę, Teresę. Pochodził z bardzo religijnej i patriotycznej, szlacheckiej rodziny. Początkowo miał nauczanie domowe i dopiero od 1933 roku uczęszczał do gimnazjum, które uczyło w myśl zasad katolickich i w duchu endeckim. W szkole przyjaźnił się w Tadeuszem Gajcym. Po wybuchu II wojny światowej rodzina uciekała na wschód, jednak po agresji ZSRR na Polskę skierowali się na Litwę. W 1941 roku rodzina Jaruzelskich została deportowana w głąb Rosji – tam w Górach Ałtajskich Wojciech Jaruzelski zachorował naślepotę śnieżną, w wyniku której do końca życia nosił przyciemniane okulary ochronne. Ojca zesłano do łagru w Krasnojarskim Kraju, zmarł niedługo po zwolnieniu go do domu w 1942 roku, a Wojciech Jaruzelski stał się jedynym żywicielem rodziny.

Życie osobiste Wojciecha Jaruzelskiego

W 1960 roku Jaruzelski ożenił się z Barbarą Ryfą, która była doktorem neofilologii. Pracowała jako germanistka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Wojciech Jaruzelski był jej drugim mężem. Barbara Jaruzelska zmarła w 2017 roku. Mieli córkę Monikę oraz wnuka Gustawa.

Kariera polityczna i wojskowa Wojciecha Jaruzelskiego

W 1943 Jaruzelski dostał skierowanie do szkoły oficerskiej w ramach radzieckiego poboru do wojska, a następnie rozpoczął służbę w piechocie. Przeszedł szlak bojowy 1. Armii Wojska Polskiego i dowodził zwiadem pułku. Po kapitulacji Rzeszy powrócił do Polski i został skierowany m.in. do powiatu hrubieszowskeigo, by walczyć z podziemiem UPA. W 2947 roku wstąpił do Polskiej Partii Roboczniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W1948 roku mianowano go majorem, rok później podpułkownikiem, a w 1953 roku pułkownikiem. Stopień generała armii otrzymał w 1973 roku. W latach 60. pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i był wiceministrem, a od 1960 roku ministrem obrony narodowej. Był także członkiem Komitetu Centralnego PZPR.

W 1981 roku został wybrany na I sekretarza KC PZPR i w tym samym roku Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, stając na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1989 roku został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 1990 roku wycofał się z życia politycznego.

W 2011 roku zdiagnozowano u Jaruzelskiego chłoniaka, a trzy lata później przeszedł rozległy udar mózgu. Zmarł w 2014 roku, a wczesniej, pomimo deklarowania przez większość życia ateizmu, przyjął katolickie sakramenty.

Książki Wojciecha Jaruzelskiego

Jaruzelski w swoich książkach zbiera swoje poglądy i oceny działań z czasów aktywności politycznej. W „Stan wojenny. Dlaczego...” uzasadnia motywy ogłoszenia stanu wojennego, przedstawiając jak wyglądało wszystko z jego perspektywy. Do tematu powracał do ostatniej swojej książki – w „Starsi o 30 lat" pisał o nim jako o mniejszym złu, ale jednak wciąż złu, z drugiej jednak strony Jaruzelski czuł moralny obowiązek, by bronić do końca honoru osób, które uczestniczyły w tych wydarzeniach. Niezmiennie też powtarzał, że stan wojenny był koniecznością.

Wojciech Jaruzelski
Data urodzenia

06.07.1923

Miejsce urodzenia

Kurów

Data śmierci

25.05.2014

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d7yjn1r

Podziel się opinią

6
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7yjn1r
d7yjn1r
d7yjn1r