Dmitry Glukhovsky
Powieściopisarz i dziennikarz rosyjski.
Doświadczenie zgromadzone podczas pracy w radiu i telewizji pomogło mu wypromować debiutancką powieść. Pracował między innymi dla francuskiego EuroNewsTV, niemieckiego Deutsche Welle i rosyjskiego Russia Today. Prowadził kolumny jako felietonista Playboya i Harper's Bazaar. Z uwagi na doświadczenie zawodowe Glukhovsky'ego Metro 2033 , fantazja o dystopijnej przyszłości świata, postrzegana bywa także jako zawoalowaną analiza stosunków panujących w Rosji na przełomie XX i XXI wieku - wciąż jeszcze nie wyzwolonej od komunistycznej przeszłości i coraz bardziej skłonnej do tolerowania nacjonalizmu.
Przede wszystkim jednak Metro 2033 (2002) to postapokaliptyczna dystopia opisująca losy niedobitków ludzkości, ukrywających się przed skutkami konfliktu nuklearnego w tunelach moskiewskiej kolei podziemnej. Glukhovsky udostępnił całość historii za darmo, na własnej stronie internetowej. Powieść stała się w ten sposób interaktywnym eksperymentem, angażującym czytelników w dopowiadanie dalszych losów bohaterów - fanowskie opowiadania i sugestie posłużyły Glukhovsky'emu jako wskazówki w pracy nad kontynuacją Metra , skorzystali na nich także twórcy gry komputerowej opracowanej na podstawie książki. W wersji papierowej debiut Rosjanina ukazał się dopiero w 2005 roku, stając się szybko światowym bestsellerem - w samej Rosji, w 2009 roku, sprzedano ponad 400 tysięcy kopii. Prawa do tłumaczenia sprzedawno wydawcom z 35 krajów.
Bazując na sukcesie debiutu, Glukhovsky opublikował Metro 2034 również w Internecie, tym razem jednak z dodatkowymi atrakcjami - rosyjski producent muzyki elektronicznej, Dolphin, stworzył muzykę ilustracyjną do lektury, a malarz Anton Gretchko uzupełnił szatę graficzną książki próbkami techniki olejnej.
Trzecią powieścią Glukhovsky'ego jest Zmierzch. Zostanie wydana przez wydawnictwo Insignis. Obecnie znajduje się w fazie tłumaczenia, za które odpowiedzialny jest Paweł Podmiotko.
Miejsce urodzenia | Moskwa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze