Trwa ładowanie...
d4y40zv

Adam Hanuszkiewicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Adam Hanuszkiewicz był polskim aktorem i reżyserem, związanym z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą. Był współtwórcą Teatru Telewizji.

Adam Hanuszkiewicz – biografia

Adam Hanuszkiewicz przyszedł na świat 16 czerwca 1924 roku we Lwowie, gdzie spędził również dzieciństwo i młodość. Jego rodzice prowadzili rodzinny sklep. Był absolwentem lwowskiego III Gimnazjum Męskiego im. S. Batorego. Studiów aktorskich nigdy nie skończył, jednak w 1946 roku w Łodzi zdał eksternistyczny egzamin przed komisją, w której zasiadał między innymi Aleksander Zelwerowicz.

Po okupacji w 1944 roku Adam Hanuszkiewicz przeniósł się pod Rzeszów, gdzie dołączył do grupy teatralnej Wojska Polskiego. Między 1945 a 1955 rokiem grywał w teatrach w całej Polsce: w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, gdzie zadebiutował w roli Wacława z „Zemsty” Aleksandra Fredry, Teatrze Dramatycznym w Krakowie, Teatrze Rozmaitości w Warszawie i Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym ostatnim Adam Hanuszkiewicz po raz pierwszy wystąpił w roli reżysera ze sztuką „Niespokojna starość” autorstwa Leonida Rachmanowa.

Lata po 1955 roku spędził w stolicy. Jako współtwórca Teatru Telewizji Adam Hanuszkiewicz zadebiutował na jego antenie ze sztuką telewizyjną pt. „Złoty lis” pióra Jerzego Andrzejewskiego. W latach 1957 – 1963 pełnił funkcję naczelnego reżysera TT. Natomiast między 1956 a 1968 rokiem był dyrektorem i reżyserem Teatru Powszechnego. Odszedł na rzecz stanowiska dyrektora w Teatrze Narodowym, którym pozostawał do 1982 roku. To tam Adam Hanuszkiewicz wyreżyserował „Balladynę” z wykorzystaniem nowoczesnych strojów, scenografii oraz rekwizytów.

Podczas stanu wojennego Adam Hanuszkiewicz wsparł szeregi środowiska aktorskiego bojkotującego telewizję. W kolejnych latach pracował dla mniejszych teatrów warszawskich i zagranicznych. Od 1989 do 2007 roku zasiadał na stanowisku dyrektora stołecznego Teatru Nowego.

Adam Hanuszkiewicz zmarł 4 grudnia 2011 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim, a jego urna została symbolicznie przysypana ziemią z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.

Adam Hanuszkiewicz – życie prywatne

Aktor był czterokrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa, z Martą Stachiewicz, miał córkę Teresę. Trzy kolejne żony Adama Hanuszkiewicza były aktorkami: Zofia Rysiówna, Zofia Kucówna i Magdalena Cwenówna. Aktor ma dwoje dzieci z drugiego małżeństwa, Katarzynę i Piotra.

Adam Hanuszkiewicz – książki

W 1992 roku ukazała się autobiografia Adama Hanuszkiewicza pt. „Psy, hondy i drabina...”, w której aktor wspomina swoje sceniczne doświadczenia i przedstawia obraz życia kulturalnego w czasach PRL.

W kolejnych publikacjach Adam Hanuszkiewicz skupia się na kobietach i relacjach damsko-męskich, czerpiąc ze swojego bogatego doświadczenia. Tak właśnie jest w jego autorskiej książce „Zbyt duża różnica płci” (2003). Ponadto temat ten podejmuje w wywiadach z Renatą Dymną i Januszem Roszkowskim. Rozmowy zostały ujęte w dwóch publikacjach: „Kobieto! Boski diable” (2012) i „Reszta jest monologiem: Adam Hanuszkiewicz w rozmowie z Renatą Dymną i Januszem B. Roszkowskim” (2016).

Adam Hanuszkiewicz
Data urodzenia

16.06.1924

Miejsce urodzenia

Lwów

Data śmierci

04.12.2011

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d4y40zv

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4y40zv
d4y40zv
d4y40zv
d4y40zv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj