Trwa 艂adowanie...

150 tys. publikacji online w polskich bibliotekach cyfrowych

150 tys. publikacji online w polskich bibliotekach cyfrowych殴r贸d艂o: Jupiter
ddhul66
ddhul66

W rozproszonym systemie polskich bibliotek cyfrowych dost臋pnych z platformy Federacji Bibliotek Cyfrowych korzysta膰 ju偶 mo偶na z ponad 150 tys. publikacji. Jeszcze w ubieg艂ym wieku rozpocz臋to w wielu bibliotekach polskich intensywne i 偶mudne prace nad digitalizowaniem zasob贸w i upowszechnianiem ich w internecie.

Ksi膮偶ki i utwory takie jak np. Rady dla m艂odych dziewcz膮t (1827), Abecadlnik w wierszykach dla starszej dziatwy polskiej (1869), Psa艂terz floria艅ski (1564), ca艂a kolekcja lektur szkolnych i klasyki literatury polskiej, mapy, specjalistyczne skrypty, karty pocztowe sprzed wieku i starsze, artyku艂y naukowe, referaty z konferencji - wiele r贸偶norodnych publikacji s艂u偶膮cych zar贸wno studiowaniu i nauce jak i ksi膮偶kowym pasjom znale藕膰 mo偶na w kilkunastu sprawnie dzia艂aj膮cych kolekcjach cyfrowych w Polsce.

I coraz cz臋艣ciej si臋gaj膮 do nich nie tylko studenci, nauczyciele, naukowcy i badacze - lecz wszyscy ci, kt贸rzy po prostu ksi膮偶ki lubi膮 i dla kt贸rych obcowanie z histori膮 zapisan膮 np. na kartach pocztowych, okoliczno艣ciowych jednodni贸wkach, plakatach, biletach i w innych dokumentach 偶ycia spo艂ecznego jest nie lada gratk膮. Cyfrowe zasoby bibliotek polskich przegl膮da膰 mo偶na dzi臋ki Federacji Bibliotek Cyfrowych - systemowi rozwijanemu przez Pozna艅skie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), kt贸ry s艂u偶y do gromadzenia i udost臋pniania metadanych na temat polskich zasob贸w cyfrowych.

Tworzenie bibliotek cyfrowych i innych repozytori贸w naukowych wpisuje si臋 w koncepcj臋 ruchu Open Access, tj. powszechnego dost臋pu do wiedzy. W duchu Open Access dzia艂aj膮 dzi艣 bezp艂atne naukowe czasopisma elektroniczne, dziedzinowe i instytucjonalne archiwa i repozytoria tekst贸w naukowych oraz w艂a艣nie - biblioteki cyfrowe.

ddhul66

Ameryka艅ska Biblioteka Kongresu dysponuje liczb膮 ponad 7,5 mln zdigitalizowanych dokument贸w (publicznie udost臋pnione w sieci s膮 tylko nieliczne), docelowo Europeana, cyfrowa biblioteka europejska uruchamiana przez 47 instytucji nale偶膮cych do European Library ma liczy膰 2 mln dokument贸w. Czy jest wi臋c pow贸d, aby si臋 cieszy膰 z tych 150 tys. publikacji zgromadzonych w polskich bibliotekach cyfrowych?

Niew膮tpliwie to sukces polskiego bibliotekarstwa i rodzimego ruchu Open Access: wypuszczenie w sie膰, za darmo ponad 150 tys. publikacji w tak kr贸tkim czasie w obliczu istnienia wielu barier, kt贸re musieli艣my i musimy pokonywa膰 nadal - m贸wi Bo偶ena Bednarek-Michalska, inicjatorka Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

Wprawdzie w 2002 r. uruchomiono ze 艣rodk贸w publicznych Polsk膮 Bibliotek臋 Internetow膮 i cho膰 wydano na to ponad 3,5 mln z艂otych - projekt nie powi贸d艂 si臋.

Dzia艂ania niejako odbywa艂y si臋 poza bibliotekami i bez wsparcia ludzi posiadaj膮cych profesjonaln膮 wiedz臋 z zakresu bibliotekarstwa cyfrowego, od 2005 r. nie ma 偶adnych nowych publikacji w PBI, a te, kt贸re s膮 (ok. 30 tys.) prawdopodobnie zostan膮 w艂膮czone do zasob贸w Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl tworzonej przez Bibliotek臋 Narodow膮 w Warszawie.

Sukcesem jest to, 偶e w og贸le uda艂o si臋 stworzy膰 sie膰 bibliotek cyfrowych i 偶e nabra艂a ona taki, a nie inny kszta艂t. Tworzy si臋 taka ludzko-technologiczna ca艂o艣膰, kt贸ra ma silne w艂a艣ciwo艣ci "autorozwojowe" i stymuluj膮ce do tworzenia zasob贸w cyfrowych. Daje autonomi臋 o艣rodkom robi膮cym biblioteki cyfrowe, dzi臋ki czemu mog膮 one adekwatniej, ni偶 w przypadku projekt贸w scentralizowanych, realizowa膰 potrzeby u偶ytkownik贸w i swoje, np. w zakresie ochrony zagro偶onych zbior贸w. Daje te偶 mo偶liwo艣膰 wsp贸艂pracy na r贸偶nych polach bez niszcz膮cej, wykluczaj膮cej konkurencji - podkre艣la Remigiusz Lis, inicjator i opiekun 艢l膮skiej Biblioteki Cyfrowej oraz wicedyrektor Biblioteki 艢l膮skiej w Katowicach.

ddhul66

Za sukces niew膮tpliwie uzna膰 nale偶y fakt, 偶e bibliotekarstwo cyfrowe coraz bardziej doceniane jest w 艣rodowisku naukowym i akademickim oraz stopniowo zdobywa zaufanie zwyk艂ych internaut贸w. Uda艂o nam si臋 doj艣膰 do momentu, w kt贸rym nie musimy ju偶 takich instytucji przekonywa膰, 偶e biblioteki cyfrowe s膮 potrzebne. Zamiast postrzega膰 bibliotek臋 cyfrow膮 jako ciekawostk臋 technologiczn膮, zaczyna si臋 j膮 wreszcie traktowa膰 jako element instytucji nieodzowny do funkcjonowania we wsp贸艂czesnym 艣wiecie - podkre艣la Marcin Werla, lider Pozna艅skiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Pe艂na wersja artyku艂u na stronach Internet Standard .

ddhul66
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
ddhul66