Zwycięzcą polskiej części konkursu Europejska Nagroda Literacka 2009 został Jacek Dukaj , autor powieści Lód .
W uzasadnieniu wyboru, dokonanego przez jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego, czytamy: Lód Jacka Dukaja to wielowątkowa, doskonale napisana powieść sensacyjna, która zarazem zawiera niezwykle interesujące pomysły na temat religijności i mistyki tworzącej się w świecie mrozu, wpływu na świat systemów logiki. (...) Dukaj stworzył niezwykle wielostronną, wykorzystującą wiedzę i inspiracje płynące z różnych dziedzin panoramę świata, jednocześnie powieść jego pozostała książką do czytania, przykuwającym uwagę czytelnika splotem zdarzeń i przesycających je namiętności.
Nagroda została powołana w grudniu przez parlament Unii Europejskiej. Biorą w niej udział 34 kraje uczestniczące w programie Kultura UE. Zostały one podzielone na trzy grupy - po jedenaście lub dwanaście krajów każda.
Każdego roku, w trzyletnim cyklu funkcjonowania Europejskiej Nagrody Literackiej, wezmą w niej udział tylko pisarze z jednej grupy krajów. Polska wraz z Austrią, Chorwacją, Francją, Węgrami, Irlandią, Włochami, Litwą, Norwegią, Portugalią, Słowacją i Szwecją znalazła się w pierwszej grupie, która wyłoni swoich laureatów jeszcze w tym roku.
W każdym z tych państw powołano narodowe jury, które przedstawiło nominacje i wybrało zwycięzcę z danego kraju. Wszyscy zwycięzcy z krajów należących do danej grupy będą laureatami nagrody - na pierwszej uroczystości wręczenia Europejskiej Nagrody Literackiej, która odbędzie się w październiku w Brukseli, spotka się więc dwunastu równorzędnych laureatów. W trzyletnim cyklu funkcjonowania danej edycji nagrody zwycięzców będzie więc aż 34.
W marcu jury ogłosiło tytuły 12 polskich książek nominowanych do nagrody. Nominowano: Dawida Bieńkowskiego za powieść Nic , Jacka Dehnela za Lalę , Jacka Dukaja ( Lód ), Ignacego Karpowicza ( Cud ), Artura Liskowackiego ( Mariasz ), Dorotę Masłowską ( Paw Królowej ), Krzysztofa Niewrzęda ( Wariant do sprawdzenia ), Tomasza Piątka ( Pałac Ostrogskich ), Krzysztofa Vargę ( Nagrobek z lastryko ), Michała Witkowskiego ( Barbara Radziwiłłówna z
Jaworzna-Szczakowej ), Janusza Rudnickiego ( Chodźcie, idziemy ) oraz Daniela Odiję ( Niech to nie będzie sen ).
Każdy z 12 laureatów nagrody otrzyma 5 tys. euro, będzie też uczestniczył w promocjach zorganizowanych w październiku w Brukseli oraz na międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.