Nowa edycja cyklu o Conanie Barbarzyńcy
Wydawnictwo Rebis zapowiada premierę trzech tomów oryginalnych przygód Conana.
Wydawnictwo Rebis zapowiada premierę trzech tomów oryginalnych przygód Conana. Zupełnie nowe wydanie rozproszonych dotąd, a niekiedy w ogóle w Polsce nieznanych pierwotnych wersji opowiadań o barbarzyńcy z Cimmerii, zgromadzić ma wszystkie oryginalne teksty napisane przez Roberta E. Howarda oraz wiele materiałów dodatkowych.Przedsięwzięcie wydaje się tym bardziej potrzebne, że pierwsze opowiadania o Conanie zostały już zapomniane - młodsi czytelnicy fantasy nie mieli raczej okazji się z nimi zapoznać, a starsi postrzegają je zwykle jako zakurzone wspomnienie pierwszych literackich fascynacji.
Conan z Cimmerii pojawił się po raz pierwszy na łamach popularnego czasopisma Weird Tales i od razu zawładnął wyobraźnią czytelników. Przez wiele lat, już po śmierci autora, jego teksty ukazywały się w rozmaitych przedrukach, nierzadko obarczone licznymi zmianami redakcyjnymi. Niektóre zostały wręcz dogłębnie przerobione, m.in. przez L. Sprague de Campa i Lina Cartera . Publikowane dotąd w naszym kraju wersje odbiegają zatem treścią od howardowskich oryginałów napisanych blisko osiemdziesiąt lat temu.
Conan to wszak nie tylko mięśniak machający mieczem. To także wędrowiec i odkrywca, rozbójnik, złodziej, pirat, a niekiedy dowódca wojskowy i władca. Człowiek o osobowości, która ewoluuje wyraźnie w kolejnych opowieściach.O barwnym życiorysie, lecz otwarcie niedoskonały. Atrakcyjność postaci barbarzyńcy poświadcza tegoroczna ekranizacja jego przygód, która pojawi się w polskich kinach już w sierpniu. Różnicę między oryginałem a kontynuacjami i reinterpretacjami zdaje się rozumieć Bogusław Tobiszowski, dyrektor ds. marketingu Domu Wydawniczego Rebis :
Novum tej edycji jest sam sposób zestawienia tekstów: według kolejności powstawania – stwierdza. – Dzięki temu oraz bardziej precyzyjnemu, choć nieraz chropawemu językowi Howarda odkryć można postać Conana na nowo. To ważne, gdyż jako ikona popkultury występująca w filmach, grach czy komiksach, została ona głęboko przetworzona i często uproszczona i zbanalizowana. Zatraciła zatem nieco swą pierwotną, jakże ciekawą przecież tożsamość. Sprytny, czujny, często ponury Barbarzyńca? Owszem, jak najbardziej. Ale prymitywny, tępy, potrafiący tylko się bić Niszczyciel już niekoniecznie, że użyję najprostszych skojarzeń, łączących się z dwoma filmami o Conanie z Arnoldem Schwarzeneggerem.
Edycja przygotowywana przez Rebis ma, jako pierwsza w języku polskim, opierać się bezpośrednio na tekstach źródłowych. Prócz samych opowiadań pojawi się w niej sporo materiałów archiwalnych, dotąd w ogóle niepublikowanych – szkiców, zapisków i notatek Howarda , które pozwolą prześledzić proces powstawania poszczególnych historii. Mało kto wie, że twórca Conana rozpoczął kreację świata barbarzyńcy od tomiku poezji zatytułowanego Cimmeria. Dopełnienie całości stanowić więc mają obszerne eseje historyczno- i krytycznoliterackie na temat sagi o Conanie. Decyzje te uzasadnia Tobiszewski:
To pierwsze edycja oryginalnych opowiadań o Conanie w naszym kraju. Dlatego też przygotowujemy ją od podstaw: w nowym tłumaczeniu i opracowaniu. (...) Chcemy trafić z nim również do tych, którym Conan wydaje się reliktem przeszłości, jakimś archaicznym bohaterem, który nie ma nic do zaoferowania współczesnemu odbiorcy. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – to wciąż aktualne, proste w swej konstrukcji, ale nasycone niezwykłym ładunkiem emocji, a jednocześnie obdarzone niesamowitym klimatem grozy teksty spod znaku Magii i Miecza – gatunku, który powoli znów odzyskuje przynależne mu miejsce w panteonie fantasy i w ogóle – literatury popularnej.
Nowa edycja utworów z cyklu o Conanie, obejmująca wszystkie teksty autorstwa Roberta E. Howarda w oryginalnych wersjach, będzie liczyć trzy tomy:
1. Conan i pradawni bogowie
2. Conan i skrwawiona korona
3. Conan i miecz zdobywcy* *
Pierwszy z nich ukaże się już wczesną jesienią 2011 roku.