Julia Hartwig uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida
Poetka i eseistka Julia Hartwig otrzymała we wtorek Nagrodę im. Norwida w kategorii "Dzieło życia" przyznawaną za całokształt pracy twórczej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Poetka i eseistka Julia Hartwig otrzymała we wtorek Nagrodę im. Norwida w kategorii "Dzieło życia" przyznawaną za całokształt pracy twórczej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
"Jakże ten Norwid boli/że dumny/a kuchennymi pozwala wpuszczać się schodami/ że go uznają jakby przez łaskawość/a nie szanują ani dbają/ Dobrze o tobie mówią:/Żeś także wielki pośród tytanów/ale ty zawsze jesz u rogu stołu/genialny parafianin" - to fragment wiersza "Wzniosłość" autorstwa Julii Hartwig, który poetka odczytała podczas wtorkowej uroczystości, po podziękowaniu kapitule nagrody za wyróżnienie jej twórczości.
* Julia Hartwig (ur. 1921 w Lublinie) to jedna z najpopularniejszych polskich poetek. Ma w dorobku 25 tomów wierszy, m.in. "Pożegnania", "Czułość", "Nie ma odpowiedzi", "Jasne niejasne", "Błyski", a także felietony, szkice, poematy prozą, eseje.* Jej utwory były tłumaczone na wiele języków, m.in. na francuski, angielski, niemiecki, włoski, rosyjski, grecki, węgierski, fiński. Hartwig jest także autorką tomów esejów i książek literaturoznawczych, m.in. monografii francuskiego poety Guillaume Apollinaire'a.
Jest także tłumaczką z języka angielskiego i francuskiego, m.in. utworów takich poetów jak Apollinaire, Max Jacob, William Carlos Williams, Allen Ginsberg, Arthur Rimbaud czy Blaise Cendras. Jest laureatką wielu nagród m.in. Nagrody ZAiKS, Nagrody Polskiego PEN Clubu, Nagrody Wilder Prize (USA). Była czterokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
W kategorii "literatura" nagrodę otrzymał Jerzy Górzański - za zbiór wierszy "Festyn" (wyd. Nowy Świat). "Jestem szczególnie szczęśliwy z otrzymania tej nagrody - powiedział poeta - ponieważ jest to nagroda branżowa - gdyby nie Cyprian Kamil Norwid, w ogóle mnie tu by dzisiaj nie było".
Górzański jako prozaik debiutował tomem grotesek i opowiadań humorystycznych pt. "Małpi zamek". Za publikacje wierszy w prasie literackiej otrzymał nagrodę PEN- Clubu im. Roberta Garvesa w r. 1975. Jego wybrane książki to "Madagaskar" (Czytelnik, 1981), "Warszawiacy jak leci. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Warszawie ale boicie się zapytać" (praca zbiorowa, Wydawnictwo CiS, 1997), "Już rozumie dobranoc" (Nowy Świat, 2003), "Pimperle" (Czytelnik, 2003), "Życie do końca życia" (Wydawnictwo Adam Marszałek, 2007).
Dyrygent Łukasz Borowicz, za pracę przy płycie Piotra Beczały "Twoim jest serce me. W hołdzie Richardowi Tauberowi", nagraną z udziałem londyńskiej Royal Philharmonic Orchestra (wyd. Deutsche Grammophone) zdobył nagrodę w kategorii "muzyka". Borowicz dziękując za nagrodę wyraził też wdzięczność Piotrowi Beczale i podkreślił, że atmosfera podczas nagrań w Londynie była wyjątkowa, że "czuli się niemal jak w domu".
Borowicz jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej. Urodził się w Warszawie. Studiował w klasie Bogusława Madeya w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. Dyrygował wieloma orkiestrami, m.in.: Royal Philharmonic Orchestra (London), BBC Scottish Symphony Orchestra, Konzerthausorchester Berlin, Komische Oper Berlin, NDR Radiophilharmonie Hannover, MDR Sinfonieorchester Leipzig, Orkiestrą Opery w Marsylii, I Pomeriggi Musicali (Mediolan), Słowacką Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, Ukraińską Narodową Orkiestrą Filharmoniczną i większością polskich orkiestr symfonicznych.
Malarz Leon Tarasewicz, za wystawę w galerii "Spokojna" oraz galerii otwartej Domu Polonii na warszawskim Krakowskim Przedmieściu zwyciężył w kategorii "sztuki plastyczne".Polski malarz, białoruskiego pochodzenia studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1996 na tej Akademii prowadził Gościnną Pracownię Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w Polsce - m.in. w Galerii Dziekanka, Foksal, Zachęcie, Zamku Ujazdowskim - i za granicą - m.in. w Galerie Nordenhake w Malmoe, Springer & Winkler w Berlinie. Reprezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich. Artysta unika tytułowania swoich prac i stara się ich nie komentować. Często wykorzystuje przestrzeń publiczną, tworząc instalacje artystyczne dużych rozmiarów. Realizował swoje prace m.in. na placu w Barcelonie, w podziemnych parkingach w Mediolanie, malował wylewając farbę na schodach w warszawskiej Zachęcie.
W kategorii "teatr" doceniono reżysera Michała Zadarę za spektakl "Aktor" Cypriana Kamila Norwida, wystawiony w Teatrze Narodowym. "Aktor" to dramat ekonomiczny; wydarzeniem, uruchamiającym akcję utworu jest bankructwo finansisty, obracającego funduszami arystokracji. Jeden z jego klientów, Jerzy, postanawia przyjąć propozycję dawnego kolegi i zadebiutować jako aktor w jego teatrze, by ocalić rodzinę przed nędzą. W spektaklu występują m.in. Oskar Hamerski, Ewa Wiśniewska i Patrycja Soliman.
Zadara debiutował w Warszawie spektaklem "Do You Miss America?" Erica Bogosiana w Teatrze Buffo. Pracował także m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Narodowym w Warszawie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie czy wiedeńskim Schauspielhaus. W 2007 r. Zadara został nagrodzony "Paszportem Polityki" w kategorii "Teatr" za "imponującą aktywność twórczą, za przedstawienie przywracające wiarę w to, że teatr jest przestrzenią artystycznej wolności".
Oprawę muzyczną gali na Zamku zapewniła orkiestra Marii Pomianowskej - LutoSłowianie. Wykonano "Małą suitę" Lutosławskiego. Uroczystą galę zakończył koncert Stanisława Soyki.
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest corocznie artystom tworzącym lub mieszkającym na terenie Mazowsza "za wybitne dzieło bądź kreację powstałe w roku poprzedzającym". Kandydatów zgłaszają oddziały ogólnopolskich związków twórczych, uczelnie wyższe, instytucje kultury, wydawnictwa i redakcje działające na terenie województwa mazowieckiego, twórcy indywidualni, a także członkowie Kapituł Norwidowskich, powołanych w związku z przyznawaniem nagrody.
Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody im. Norwida znajdują się m.in. Ernest Bryll, Jan Englert, Wojciech Fangor, Gustaw Holoubek, Piotr Kuncewicz, Olga Pasiecznik, Franciszek Pieczka, Iwan Wyrypajew.
Nagrodę "Dzieło życia" otrzymali dotychczas: Andrzej Łapicki, Wiesław Michnikowski, Antoni Wit, Danuta Szaflarska, Erwin Axer, Jan Ekier, Tadeusz Konwicki i Andrzej Sadowski.