Trwa ładowanie...

Aresztanci z Katowic będą dyskutować o książkach i architekturze

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Katowicach będą rozmawiać o książkach i uczestniczyć w spotkaniach poświęconych architekturze czy grafice. Umożliwia to podpisane we wtorek porozumienie z Biblioteką Śląską w Katowicach.

Aresztanci z Katowic będą dyskutować o książkach i architekturzeŹródło: Thinkstock
dz32o1k
dz32o1k

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Katowicach będą rozmawiać o książkach i uczestniczyć w spotkaniach poświęconych architekturze czy grafice. Umożliwia to podpisane we wtorek porozumienie z Biblioteką Śląską w Katowicach.

"W ramach Porozumienia pracownicy Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej zaproponują osadzonym dwa rodzaje zajęć. Pierwszą propozycją będzie Dyskusyjny Klub Książki - podczas spotkań klubowicze pod kierunkiem biblioterapeuty będą interpretować wybrane pozycje literackie oraz dyskutować na ich temat" - poinformowała PAP Aneta Satława z Działu Promocji Biblioteki Śląskiej.

Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Jan Malicki sprecyzował, że jego współpracownicy, którzy będą odwiedzać areszt zaproponują aresztantom rozmowy na temat bestsellerów najnowszej literatury polskiej, jak Lala Jacka Dehnela czy książek Mariusza Szczygła. "Wyobrażamy sobie, że podczas spotkań grupy, które zechcą na nie przyjść będą zajmować się rozmową, dyskusją, ale również próbą oceny tych wielkich dzieł naszej literatury" - powiedział prof. Malicki.

Drugim typem zajęć będzie cykl prelekcji pt. "Spotkania ze sztuką", poświęconych m.in. architekturze, grafice oraz historii książki. Projekcji slajdów będzie towarzyszyć odpowiednio dobrana muzyka. Pracownicy Biblioteki będą chcieli pokazać osadzonym np. Tatry i ilustrować to muzyką Wojciecha Kilara. Podczas spotkań będzie też mowa o Rzymie, Padwie i Wenecji.

"Naszym zamiarem jest stworzenie modelu innego patrzenia na świat, który ich otacza, w tym trudnym momencie - ograniczenia i braku możliwości poznania kultury, do której dostęp mają ludzie wolni. Dlatego traktujemy to jako rodzaj spotkania terapeutycznego, wierzę, że skutecznego" - podkreślił prof. Malicki.

dz32o1k

Przedsięwzięcie Biblioteki w ramach Porozumienia z Aresztem Śledczym wpisuje się w działania programowe Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, który pracuje na rzecz integracji i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i grup zagrożonych wykluczeniem społecznym w dostępie do informacji oraz kultury. Pierwsza wizyta przedstawicieli Biblioteki Śląskiej w katowickim areszcie ma się odbyć jeszcze w kwietniu, kolejne będą organizowane co miesiąc.

dz32o1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32o1k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj