Trwa ładowanie...
recenzja
30-04-2013 23:39

Hiszpania to ruchome święto

Hiszpania to ruchome świętoŹródło: "__wlasne
dm230m2
dm230m2

Reporterskie doświadczenie Katarzyny Kobylarczyk pozwalało się spodziewać zupełnie innej książki – o barwnym „tu i teraz” miasteczek przystrojonych na święto, a tak naprawdę na doroczny spektakl dla lokalnych telewizji i znęconych reklamą turystów. Trochę impresji, trochę historii, portreciki paru miejscowych oryginałów…

Oczekiwałam zbioru reportaży, a książka, choć pisana z pozycji obserwatora, kogoś, kto w opisywanym miejscu zatrzymał się tylko na chwilę, prowadzi czytelnika o wiele dalej, o wiele głębiej, zmusza do zastanowienia. Także nad polską tradycją, modelem świętowania, funkcjonowaniem małych społeczności.

W przeddzień święta hiszpańskie małe miasteczka zamierają w oczekiwaniu. Nazajutrz świat naprawdę wyrwie się ze swych kolein.Będzie prawdziwy ból, prawdziwe płomienie, prawdziwa słodycz, prawdziwa krew. I poczucie wspólnoty, więzi z miejscem, włączenia się w strumień czasu. Czy rzeczywiście stawiane wokół płoty i barierki mają służyć ciekawym, którzy będą się na nie wspinać z telefonami komórkowymi gotowymi do strzału? A może ich prawdziwą rolą jest wytyczenie świętego kręgu, do którego obcy nie mają dostępu. Patrzą, wydaje im się, że widzą…

Katarzyna Kobylarczyk nie próbuje dociekać, dlaczego w jednym miasteczku całą noc wali się w bębny, w innym przepędza byki ulicami, w jeszcze innym tańczy, depcząc chrzęszczące landrynki. Ale w tych rytuałach czuje się coś pradawnego. Barokowe procesje biczowników, średniowieczne święta głupców i karnawały, czy utajoną pamięć jeszcze dawniejszych czasów, przed Arabami, Wizygotami, jakieś pra-iberyjskie misteria ognia i wojny?

dm230m2

Zazdroszczę Hiszpanom z małych, zapomnianych przez turystów miasteczek, obchodzącym swoje lokalne święta w roli uczestników, nie obserwatorów. Zazdroszczę tańców na ulicach zamiast stania pod sceną z puszką piwa i kiwania się do rytmu, wybijanego przez wynajęty zespół z innego powiatu. Ale też konfraterni, do których wciąż wstępują kolejne pokolenia, wspólnego budowania figur, ołtarzy czy choćby i płotów.

Nasze rytuały podszyte pradawną wiarą są rodzinne, nie społeczne – łuna ognia na Wszystkich Świętych, wielkanocny i wigilijny stół, obrzędowość wiejskich pogrzebów. Nawet budowa ulicznych ołtarzy Bożego Ciała nie zawsze jest przedsięwzięciem wspólnym, sąsiedzkim.

Mądra, wnikliwa, erudycyjna, pięknie napisana książka Katarzyny Kotlarczyk budzi tęsknotę za mistyczną chwilą prawdziwej jedności z naszą małą ojczyzną.

dm230m2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj