Trwa ładowanie...
d2olowy
15-04-2010 00:00

O Stendhalu

książka
Oceń jako pierwszy:
d2olowy
Inne
Źródło: Inne

Giuseppe Tomasi di Lampedusa przez ostatni rok przed napisaniem Lamparta prowadził cykl prywatnych wykładów o literaturze angielskiej dla zaprzyjaźnionych studentów uniwersytetu w Palermo. Kiedy je zakończył, w styczniu 1955 roku, postanowił zapoznać swoich słuchaczy z literaturą francuską. Najwięcej uwagi tym razem poświęcił Stendhalowi, tak jak poprzednio Szekspirowi.

„Były to dywagacje kogoś, o kim się wiedziało, że przeczytał wszystkie książki” – wspomina usynowiony przez Lampedusę Gioacchino Lanza Tomasi. Natomiast sam pisarz powtarzał, że „ma siebie za osobę, która umie czytać i pomaga innym, żeby się tego samego nauczyli”.

Rozważania o twórczości Stendhala były mu w tym okresie pomocne w wyborze powiązań narracyjnych dla rozpoczętego Lamparta. Wiele miejsca poświęcił w nich kwestii stylu. Cenił powściągliwy, chłodny i zwarty styl prozy Stendhala – ”styl kodeksu cywilnego” – po ponownym przeczytaniu opowiadania Vanina Vanini porywczo zanotował: „Właśnie tak trzeba pisać”. Ale zdawał sobie sprawę, że musi pisać inaczej, gdyż „na całe jego usposobienie zawsze największy wpływ miał barok”.

O Stendhalu
Numer ISBN

83-07-02946-5

Gatunek

Eseje

Oprawa

1

Liczba stron

81

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy
d2olowy
d2olowy
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj