Trwa ładowanie...
d323wtr

Gustaw Holoubek

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Gustaw Holoubek miał trzy żony (m.in. aktorki Danutę Kwiatkowską i Marię Wachowiak) i troje dzieci, z których najbardziej znany jest operator filmowy Jan Holoubek. Z aktorką Magdaleną Zawadzką, małżonką od 1973 roku, łączyło go niezwykle silne uczucie. Aktor był zapalonym kibicem Cracovii. Grób Gustawa Holoubka możemy odwiedzać na warszawskich Starych Powązkach.

Gustaw Holoubek - biografia

Gustaw Teofil Holoubek przyszedł na świat w polsko-czeskiej rodzinie. Jako 16-latek brał czynny udział w kampanii wrześniowej, po czym na kilka miesięcy trafił do niemieckich obozów jenieckich w Altengrabow (Magdeburgu) i Toruniu. Gustaw Holoubek należał do tajnego kółka aktorskiego, uczył się w Państwowym Studio Dramatycznym (późniejszej PWST) w Krakowie i pracował w gazowni. Debiut teatralny Gustawa Holoubka przypadał na rok 1947 i sztukę ”Odys u Feaków”. W kolejnych latach aktor był związany ze scenami teatralnymi nie tylko w Krakowie, ale również w Katowicach i Warszawie, a także z Teatrem Telewizji.

Oprócz występowania w teatrze Gustaw Holoubek zajmował się także reżyserią spektakli, kierownictwem artystycznym, pełnił też funkcję dyrektora, co dawało się odczuć w pozytywny sposób, widząc poprawę kondycji poszczególnych teatrów. Gustawa Holoubka doceniali najwięksi polscy reżyserzy, którym przyszło z aktorem pracować: Andrzej Wajda, Andrzej Łapicki, Krzysztof Kieślowski, Olga Lipińska czy Jan Englert. Artysta wykładał ponadto na stołecznej Akademii Teatralnej, był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, senatorem oraz posłem na Sejm PRL (Komitet Obywatelski "Solidarności" i Unia Demokratyczna), współpracował także z ”Charakterami”.

Gustaw Holoubek – filmy

Filmowym debiutem Gustawa Holoubka był "Żołnierz zwycięstwa" w 1953 roku. Kolejne ważne filmy to "Pętla", "Wspólny pokój", "Historia żółtej ciżemki", "Gangsterzy i filantropi", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szpital przemienienia", "Mistrz i Małgorzata", "Ogniem i mieczem" czy "Listy miłosne". Na planie filmowym Gustaw Holoubek (jako aktor bądź reżyser) spotykał takie gwiazdy, jak Beata Tyszkiewicz. Wyreżyserował m.in. ”Mazepę” i ”Spóźnionych przechodniów”. Pracował również jak lektor filmowy i często podkładał głos w animowanych produkcjach. Gustaw Holoubek był postacią często nagradzaną, szczególnie zasłużoną polskiej kulturze, a swoim postaciom zawsze dawał coś od siebie. Na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach znajdziemy odcisk dłoni Gustawa Holoubka, a nieopodal jego ławeczkę.

Gustaw Holoubek – książka

W 2000 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się książka Gustawa Holoubka. ”Wspomnienia z niepamięci” utrzymana jest w typowej dla aktora lekko żartobliwej tonacji i dowiadujemy się z niej prawie wszystkiego o Gustawie Holoubku, zarówno jako o artyście, jak i o człowieku.

Gustaw Holoubek
Data urodzenia

21.04.1923

Miejsce urodzenia

Kraków

Data śmierci

06.03.2008

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d323wtr

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d323wtr
d323wtr
d323wtr