Trwa ładowanie...
dhqlfxy

Honoriusz Balzac

Inne
Źródło: Inne

Francuski pisarz. Jeden z najwybitniejszych twórców w dziejach.

Był synem bogatego chłopa i zubożałej szlachcianki. Swoje nieszczęśliwe dzieciństwo opisał później w autobiograficznej powieści Ludwik Lambert. Studiował prawo w Paryżu. Przez pewien czas pracował w kancelarii adwokackiej, a później notarialnej. Prowadził drukarnię, jednak interes okazał się nieudany i wpędził pisarza w długi, z których nie wyplątał się do końca życia.

W 1829 wydał pierwszą powieść pod własnym nazwiskiem Szuanie. Odtąd pracował z niezwykłą energią, dzieląc swe powieści i opowiadania na: "studia obyczajów", "studia filozoficzne" i "studia analityczne".

Całość dzieła, zatytułowana Komedia ludzka (w nawiązaniu do Boskiej komedii Dantego), miała obejmować 137 pozycji (85 utworów ukończonych, reszta w formie notatek i fragmentów). Komedia ludzka jest pełnym, realistycznym obrazem społeczeństwa francuskiego od czasów Rewolucji Francuskiej po rządy Ludwika Filipa I.

Zmarł w wieku zaledwie 51 lat. Pięć miesięcy przed śmiercią poślubił Ewelinę Hańską - polską szlachciankę. Został pochowany na Cmentarzu Père Lachaise. Podczas ceremonii pogrzebowej przemawiał Victor Hugo.

Honoriusz Balzac
Data urodzenia

19.03.1799

Miejsce urodzenia

Tours, Francja

Data śmierci

17.08.1850

Bibliografia
dhqlfxy

Podziel się opinią

2
5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj