Bronisław Wildstein
Bronisław Wildstein jest dziennikarzem, publicystą i pisarzem związanym z Telewizją Polską, której był prezesem a latach 2006–2007. Znany też jako opozycjonista PRL i były członek loży masońskiej.
Bronisław Wildstein – życiorys
Bronisław Wildstein urodził się w Olsztynie w 1952 roku, był studentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1971–1980. Działał w opozycji przeciw władzom PRL, należał do Komitetu Obrony Demokracji i współpracował z organizacjami solidarnościowymi. Wyemigrował z kraju w 1980 roku razem z żoną Iwoną Galińską-Wildstein.
Bronisław Wildstein – kariera dziennikarska
Bronisław Wildstein spędził stan wojenny na emigracji we Francji, pracując jako korespondent Radia Wolna Europa i redaktor pisma "Kontakt". Wróciwszy do Polski, Wildstein dołączył do zespołu Polskiego Radia Kraków i został jego kierownikiem w 1989 roku. W latach 90. dziennikarz pracował dla "Gazety Wyborczej", "Życia Warszawy" (1994–1996), a później dziennika "Życie". Bronisław Wildstein był też felietonistą i publicystą znanych krajowych pism takich jak "Rzeczpospolita", "Wprost" i "Nowe Państwo".
W 2005 roku dziennikarz znalazł się w centrum afery znanej jako lista Wildsteina – upublicznił spis nazwisk osób inwigilowanych przez SB, które znajdowały się wśród akt Instytutu Pamięci Narodowej. W rezultacie Bronisław Wildstein został zwolniony z redakcji "Rzeczpospolitej", jednak powrócił do redakcji w 2007 roku. Później pisał też dla "Uważam Rze", "Gazety Polskiej Codziennie", "W sieci" i "Do Rzeczy".
Bronisław Wildstein – telewizja
Bronisław Wildstein zawodowo związał się też z telewizją. W telewizji TV Puls prowadził program "Bez autocenzury", związał się też z Telewizją Polską, której został przewodniczącym w 2006 roku. W lutym 2007 roku na stanowisku zastąpił go Andrzej Urbański. Zaangażowanie Wildsteina w funkcjonowanie mediów wiąże się też ze współpracą z Telewizją Trwam, Radiem Maryja i Telewizją Republika, której został redaktorem naczelnym w 2012 roku. Do 2014 roku prowadził tam program "Bronisław Wildstein przedstawia", ostatecznie odszedł ze stacji. W 2016 roku w TVP 2 ruszył program "Południk Wildsteina".
Bronisław Wildstein – publikacje
Bronisław Wildstein należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa, w 2005 roku został też honorowym członkiem konserwatywno-liberalnego stowarzyszenia KoLiber. Jest autorem publikacji eseistycznych i publicystycznych takich jak "Śmieszna dwuznaczność świata, który oszalał ", "Jakiej prawicy Polacy nie potrzebują", "Dekomunizacja, której nie było czyli Mistyfikacja triumfująca", "Długi cień PRL-u, czyli dekomunizacja której nie było" i "Moje boje z III RP i nie tylko". W 2000 roku pojawił się zbiór wywiadów z Bronisławem Wildsteinem "Profile wieku".
W 1989 roku Bronisław Wildstein zadebiutował jako powieściopisarz – wydał książkę "Jak woda", natomiast trzy lata później ukazała się powieść "Brat". Kolejnymi powieściami pisarza były "Mistrz" (2004), "Dolina nicości" (2008), "Czas niedokonany" (2011) i "Ukryty" (2012). Poza nimi na rynek trafiły też zbiory opowiadań "O zdradzie i śmierci" (1992) i "Przyszłość z ograniczoną odpowiedzialnością" (2003). Literatura tworzona przez Wildsteina nawiązuje do polityki i kultury, przywołuje też wydarzenia z historii III RP.
Data urodzenia | 12.07.1952 |
Miejsce urodzenia | Olsztyn |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze