Trwa ładowanie...
d2z2j52

Antoni Słonimski

PAP-ARCHIWUM
Źródło: PAP-ARCHIWUM

Poeta, publicysta, satyryk, krytyk.

Urodził się w Warszawie, gdzie ukończył szkołę Sztuk Pięknych. Jako poeta zadebiutował w 1913. Pierwsze wydanie jego poezji Sonety ukazało się w 1918 roku. W tym samym roku był inicjatorem oraz współzałożycielem kabaretu literackiego Pikador, a w 1920 roku współtwórcą oraz uczestnikiem grupy poetyckiej Skamander.

Od 1924 roku stały współpracownik tygodnika Wiadomości Literackie, gdzie w latach 1927-1939 zamieszczał swoje Kroniki tygodniowe. Ponadto w latach 1926-1934 współpracował z tygodnikiem satyrycznym Cyrulik Warszawski.

W czasie II wojny światowej przebywał w Paryżu i Londynie, gdzie redagował miesięcznik Nowa Polska [1946-1948]. W roku 1951 powrócił na stałe do Warszawy. W latach 1956-1959 był prezesem ZG Związku Literatów Polskich.

Od lat sześćdziesiątych był jednym z organizatorów niezależnej działalności kulturalnej. Sygnatariusz Listu 34 z 14 II 1964 oraz Memoriału 59 w sprawie zmian w konstrukcji. Kilkakrotnie objęty zakazem druku.

Zmarł na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym.

d2z2j52

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52
d2z2j52

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj