Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Lewis Carroll

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Lewis Carroll to angielski matematyk, logik, fotograf-portrecista i autor kultowej bajki „Alicja w Krainie Czarów”.

Lewis Carroll – biografia

Lewis Carroll (właściwie Charles Lutwidge Dodgson) urodził się 27 stycznia 1832 roku w niewielkiej miejscowości Daresbury, jako syn anglikańskiego duchownego, Charlesa Dodgsona. Lewis Carroll wstąpił na Uniwersytet Oksfordzki, gdzie studiował matematykę. W latach 1855-1881 wykładał na tej uczelni w ramach kolegium Church College. W 1867 roku Lewis Carroll wybrał się w podróż do Moskwy i Petersburga, odwiedzając także kilka polskich miast. Dziesięć lat później przyjął święcenia diakońskie Kościoła anglikańskiego.

W swojej pracy Lewis Carroll zajmował się zarówno naukami ścisłymi, jak i dziedzinami artystycznymi. Jest autorem ponad 250 rozpraw naukowych podejmujących tematy z zakresu matematyki, kryptografii i logiki. Opracowywał zasady gier liczbowych oraz zagadki matematyczne.

Zainteresowaniem Lewisa Carrolla była przede wszystkim fotografia. Pasją zaraził się od swojego przyjaciela Reginalda Southleya. Należał do wąskiego grona fotografów-amatorów, które w tamtych czasach było traktowane jako społeczność awangardowa. Niekiedy uważany jest za ojca fotografii artystycznej. Według szacunków Lewis Carroll jest autorem ponad 3000 zdjęć, wykonanych głównie w technice kolodionowej.

Lewis Carroll cierpiał na napady migreny. W swoim dzienniku opisał między innymi atak aury migrenowej. Zmarł w Guildford 14 stycznia 1898 roku.

Lewis Carroll – ciekawostki

  • Lewis Carroll to pseudonim artystyczny Charlesa Dodgsona. Podpisywał się nim pod fotografiami i utworami literackimi. Prace naukowe natomiast zawsze desygnował prawdziwym nazwiskiem.
  • Pierwowzorem Alicji z najsławniejszej powieści Carrolla miała być jego muza, 6-letnia Alice Liddell, której portrety stały się jednymi z najcenniejszych prac artysty, ale także powodem do podejrzeń jego niezdrowego stosunku do małych dziewczynek. Lewis Carroll jest autorem fotografii „The Beggar Maid”, które przedstawiają Alice w starej i podartej sukience, a także nowej i pięknej, jako symbolu biedy i bogactwa.
  • Lewis Carroll jest autorem twierdzenia z zakresu algebry liczbowej, noszącego nazwę tożsamości Lewisa Carrolla.
  • Lata po śmierci Lewisa Carolla pojawiły się podejrzenia, że mógł być znanym w tamtych czasach, ale do dziś niezdemaskowanym Kubą Rozpruwaczem. Nie znaleziono jednak żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy.

Lewis Carroll – książki

Lewis Carroll jest autorem kilku książek dla dzieci i dorosłych. Debiut literacki Lewisa Carrolla przypadł na 1856 rok, gdy na łamach humorystycznego czasopisma „The Train” opublikował poemat „Samotność”. Innymi utworami poetyckimi autorstwa Carrolla są także „Wyprawa na żmirłacza” oraz „Jabberwocky”, w którym zastosował wiele neologizmów i nowych form gramatycznych. Lewis Carroll jest również autorem powieści dla dorosłych, między innymi „Przygód Sylwii i Bruna”.

Prawdziwą sławę pisarską przyniósł Lewisowi Carrollowi utwór „Alicja w Krainie Czarów” z 1865 roku, a także jego kontynuacja „Po drugiej stronie lustra” z 1871 roku. Opowieści te łączą elementy baśni i świata rzeczywistego, a także groteski i absurdu.

d1vzcyb

Podziel się opinią

8
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj