Trwa ładowanie...
d4lxi4q

Grzegorz Rosiński

Inne
Źródło: Inne

Urodził się w Stalowej Woli. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Po studiach zarabiał rysowaniem plakatów, projektowaniem okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. W końcu zajął się komiksem. Przez dziesięć lat Rosiński rysował kilka popularnych w Polsce serii komiksowych. Z tego okresu pochodzą wieloodcinkowe serie: Kapitan Żbik oraz Pilot Śmigłowca.

Jednocześnie powstawał cykl Legendarna historia Polski. W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne magazynu "Relax". Do Belgii wyjechał w połowie lat siedemdziesiątych. Na samym początku rysował krótkie komiksy humorystyczne dla magazynów "Trombone illustre" oraz "Tintin". Wtedy właśnie dla pisma "Spirou" powstała seria krótkich humorystycznych opowiadań zatytułowana Fantastyczna Podróż.

Jeana Van Hamme'a Rosiński poznał w 1976 roku. Wtedy to narodził się pomysł komiksu Thorgal. Wkrótce potem powstała pierwsza część sagi o Thorgalu pt. Zdradzona Czarodziejka (ukazała się w piśmie "Tintin").

Seria ta w niedługim czasie zyskała europejską popularność. W 1980 r. do galerii swoich postaci Rosiński dodał nowego bohatera: Yansa (w oryginale Hansa). Scenariusz serii opisującej jego przygody jest dziełem A.P. Duchateau.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński wyjechał z kraju na stałe.

W 1986 r. razem z Van Hammem w miesięczniku "A suivre" opublikowali czarno-biały komiks zatytułowany Szninkiel.

Najnowsze dzieło Rosińskiego, seria Complainte des Landes Perdues (Skarga utraconych ziem), jest potwierdzeniem jego wielkiego talentu plastycznego.

Od 1979 r., od chwili otrzymania nagrody Saint-Michel za najlepszy realistyczny komiks, prace Rosińskiego (szczególnie albumy z serii Thorgal) były regularnie nagradzane na wielu festiwalach komiksowych.

Grzegorz Rosiński jest uznawany za czołowego twórcę komiksu w Europie. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion. Obecnie mieszka w Szwajcarii.

d4lxi4q

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lxi4q
d4lxi4q
d4lxi4q