Trwa ładowanie...
d9w7jtx

Sun Tzu

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Sun Tzu był chińskim myślicielem, strategiem i wojskowym. Zasłynął dzięki księdze „Sztuka wojny”.

Sun Tzu – informacje ogólne

Sun Tzu żył najprawdopodobniej w VI lub IV wieku p.n.e. W rzeczywistości nosił imię Sun Wu, ale w tradycji chińskiej nazwany został Sun Tzu, czyli Mistrz Sun. Co do zapisu jego imienia również można spotkać się z rozdźwiękami, ponieważ w transkrypcji Wade-Giles stworzonej na potrzeby osób anglojęzycznych wymawia się je i pisze Sun Tzu, natomiast w transkrypcji chińskiej na alfabet łaciński (hanyu pinyin) – Sun Zi. Znany był także pod dworskim przydomkiem Chang Qing.

Sun Tzu był jednym z największych myślicieli Dalekiego Wschodu. Według niektórych źródeł miał służyć na dworze władcy królestwa Wu.

Sun Tzu – filozofia

Myśl Sun Tzu wywarła ogromny wpływ nie tylko na strategię wojenną, ale również wiele innych dziedzin życia. Uważa się, że filozof był pierwszym realistą w teorii stosunków międzynarodowych. Filozofia Sun Tzu sprawdza się w naukach takich jak prakseologia (badanie sprawnego działania ludzi), psychologia, sport, zarządzanie przedsiębiorstwem i marketing.

Według Sun Tzu największa odpowiedzialność na polu bitwy spada na dowodzących. To ich upór i charyzma powinny wpływać na posłuszeństwo oddziałów. Ponadto Sun Tzu twierdził, że wygrana wojna zależy od pięciu czynników: jedności moralnej łączącej lud z władcą, zdolności wodza, umiejętnego wykorzystania przez niego czasu i przestrzeni, a także zwartego moralnie i dobrze wyszkolonego wojska.

Sun Tzu – książka

Książka „Sztuka wojny” Sun Tzu jest najstarszym i najsławniejszym na świecie podręcznikiem opisującym sztukę wojenną. Istnieją opinie, jakoby księga była dziełem anonimowym, a sam Sun Tzu postacią fikcyjną. Jednak autentyczność potwierdzają badania nad manuskryptem wyrytym na bambusie, odkrytym w 1972 roku w miejscowości Linyi we wschodnich Chinach.

Istnieją przesłanki historyczne co do fascynacji dziełem Sun Tzu cesarza Francji Napoleona Bonaparte. Według historyków miał on zaaplikować filozofię chińskiego stratega w dowodzeniu swoją armią.

Sun Tzu – cytaty

Myśl filozoficzną Sun Tzu potwierdzają cytaty z jego dzieła „Sztuka wojny”, które odnieść się mogą nie tylko do strategii wojennej, ale także stosunków międzyludzkich:

  • „Bądź nadzwyczaj drobiazgowy, aż do sztywnej formalności. Bądź niezwykle tajemniczy, aż staniesz się niezgłębiony. W taki sposób możesz stać się panem losu swego przeciwnika”
  • „Gdy prędkość rwącego nurtu staje się tak wielka, iż woda może przenosić kamienie, widać siłę impetu. Gdy szybkość lotu sokoła jest taka, że może on uderzyć i zabić ofiarę, widać potęgę dokładności. Podobnie jest z dobrymi wojownikami”
  • „Użyj skromności, by wzbudzić we wrogach pychę. Zmęcz ich wymykaniem się. Wywołaj wśród nich rozłam. Gdy będą nieprzygotowani, zaatakuj i bądź tam, gdzie cię nie oczekują”
  • „Jeśli nie znasz planów swoich rywali, nie stworzysz dobrych przymierzy”
  • „Przeto winno się atakować bez szukania chwały, wycofywać bez unikania niesławy, jedynie chronić ludzi z korzyścią także dla władcy, pełniąc w ten sposób zaszczytną służbę dla kraju”
Sun Tzu
Bibliografia
d9w7jtx

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9w7jtx
d9w7jtx
d9w7jtx
d9w7jtx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj