Trwa ładowanie...
d1pp2af

Elena Ferrante

Elena Ferrante to pseudonim włoskiej pisarki cenionej w kraju i na świecie, wielokrotnie nagradzanej i określanej mianem najlepszej współczesnej włoskiej autorki. W 2016 roku znalazła się na liście "100 najbardziej wpływowych osób na świecie" tygodnika "Time". Książki Ferrante są tłumaczone na wiele języków, pojawiły się też ich ekranizacje.

Elena Ferrante – książki

Debiut literacki Eleny Ferrante to powieść z 1992 roku "L'amore molesto" wydana przez oficynę Edizioni E/O, która opublikowała również jej kolejne książki. Pierwsza książka Ferrante zdobyła włoskie nagrody Procida 'Isola di Arturo – Elsa Morante oraz Oplonti, została też zekranizowana w 1995 roku w reżyserii Maria Martonego.

W 2002 roku swoją premierę miała druga książka Eleny Ferrante pt. "I giorni dell'abbandono". Otrzymała ona nominację do literackiej nagrody Viareggio. Na podstawie powieści powstał film nagrodzony m.in. podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Do tej pory spośród prac Ferrante największą popularność zdobył cykl neapolitański składający się z czterech powieści: "Genialna przyjaciółka" (2011), "Historia nowego nazwiska" (2012), "Historia ucieczki" (2013) i "Historia zaginionej dziewczynki" (2014). Seria została w całości przetłumaczona na język polski. W 2016 roku ostatni tom cyklu został nagrodzony przez magazyn "Independent Publisher" złotym medalem w kategorii fikcji literackiej w plebiscycie IPPY, znalazł się też wśród nominowanych do międzynarodowej nagrody literackiej Man Booker International Prize i prestiżowej włoskiej nagrody Stregi. Cykl powieści neapolitańskich Eleny Ferrante został przeniesiony na deski teatru jako sztuka stworzona przez angielską dramaturg April De Angelis. Powstaje też 32-odcinkowa seria telewizyjna, która ma bazować na wszystkich czterech tomach cyklu.

Pozostałe książki Eleny Ferrante to "La frantumaglia" (2003) przedstawiająca jej doświadczenia pisarskie, "La figlia oscura" (2006) wydana w Polsce jako "Zagubiona lalka" i "La spiaggia di notte" (2007) w polskim przekładzie funkcjonująca jako "Córka".

Elena Ferrante – anonimowość

Tożsamość Eleny Ferrante nie jest znana. Chociaż pojawiło się wiele spekulacji, jednak żadna z nich nie została potwierdzona ani przez nią, ani przez jej wydawcę. Najbardziej wiarygodne przesłanki wskazują na to, że Elena Ferrante najprawdopodobniej urodziła się w Neapolu w 1943 roku.

Chociaż większość przedstawicieli mediów uznaje prawo Eleny Ferrante do anonimowości, to w 2016 roku dziennikarz "NYR Daily", Claudio Gatti, publicznie ogłosił, że jakoby poznał prawdziwą tożsamość pisarki, która nazywa się Anita Raja, jest tłumaczką i żoną pisarza Dominica Starnone. Artykuł z tym doniesieniem został skrytykowany przez część mediów i czytelników ze względu na naruszenie prywatności, a zawarte w nim informacje nie zostały potwierdzone przez pisarkę. Wcześniej pojawiały się też inne teorie na temat tożsamości Eleny Ferrante – podejrzewano, że pod pseudonimem ukrywa się pisarz Dominico Starnone, historyk Marcell Marno, tłumaczka Ann Goldstein bądź też grupa autorów.

d1pp2af

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp2af
d1pp2af
d1pp2af
d1pp2af

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj