Trwa ładowanie...
d4h9i3u

Robert Brylewski

PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum

Robert Brylewski jest polskim muzykiem, pionierem muzyki reggae w Polsce. Realizował wiele projektów muzycznych, między innymi Kryzys, Izrael czy Armia.

Robert Brylewski – biografia

Robert Brylewski urodził się 25 maja 1961 roku w Koszęcinie. Tam spędził dzieciństwo, obserwując pracę rodziców, artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jako nastolatek przeniósł się do Warszawy. Uczył się w warszawskim Liceum Stowarzyszenia PAX, a następnie Liceum im. Mikołaja Reja. Jego równolatkami byli Kazik Staszewski i Robert Schmidt.

Na scenie muzycznej zaistniał w 1981 roku. Znany jest pod pseudonimami scenicznymi „Max”, „Afa” i „Robin Goldroker”.

Robert Brylewski wystąpił u boku Tymona Tymańskiego w filmie „Polskie gówno” (2015), będącym satyrą współczesnego polskiego showbiznesu.

Robert Brylewski – Kryzys i inne projekty

Robert Brylewski w ciągu swojej kariery zaangażowany był w liczne projekty, nierzadko był ich pomysłodawcą i współtwórcą. Jednym z nich był zespół Kryzys, który początkowo nosił nazwę The Boors. Punkrockowa grupa powstała w 1978 roku, działała przez trzy kolejne lata, podczas których nie ukazał się żaden jej oficjalny album. Zawieszenie działalności zespołu nastąpiło w 1981 roku i trwało z krótką przerwą na jednorazowy koncert w warszawskim klubie CDQ w 2006, do 2008 roku. Dwa lata po reaktywacji ukazał się krążek „Kryzys komunizmu”.

Kolejnym projektem muzycznym jest Brygada Kryzys, zespół, który Robert Brylewski założył razem z Tomaszem Lipińskim w 1981 roku. Grupa kontynuowała styl Kryzysu, a w 1982 roku nagrała pierwszą w Polsce oficjalną płytę punkrockową. W tym samym roku Brygada zakończyła działalność, aby wznowić ją w dziewięć lat później, a w 1992 roku nagrać album „Cosmopolis”.

Następnie nadszedł czas Izraela, formacji będącej pionierem muzyki reggae w Polsce. Robert Brylewski działał w grupie od 1983 do 1994 roku. W 2006 roku doszło do reaktywacji Izraela i nagrania płyty „Dża ludzie”. W dorobku grupy znalazło się jeszcze kilka innych albumów studyjnych. W tym samym czasie Robert Brylewski współtworzył punkrockową grupę Armia, która działała w latach 1985 -1993. Zespół wydał trzy krążki studyjne, na których pojawiły się utwory rockowe z nutą hardcoru, motywów etnicznych czy muzyki klasycznej.

W karierze muzycznej Roberta Brylewskiego pojawiły się również inne formacje: Max i Kelner, Falarek Band, The Users, Dyliżans, Poganie, Warsaw Beat czy 52um.

W latach 90. Robert Brylewski pracował jako realizator dźwięku i kierownik studia nagraniowego Złota Skała.

Robert Brylewski – życie prywatne

Przez wiele lat Robert Brylewski związany był z Vivian Quarcoo, artystką pochodzenia polsko-ghańskiego. Razem grali w formacjach Izrael i Brygada Kryzys. Mając już dwie córki, para wzięła ślub w 1996 roku, ale pięć lat później doszło do rozwodu.

Starsza córka Roberta Brylewskiego, Sara, także jest piosenkarką, członkiem zespołu Enchantia. Przez wiele lat związana była z Tymonem Tymańskim.

Robert Brylewski – książka

W 2012 roku ukazała się autobiografia Roberta Brylewskiego „Kryzys w Babilonie. Autobiografia”. Książka ma charakter wywiadu, w którym artysta odpowiada na pytania Rafała Księżyka. Otwarcie mówi o sprawach do tej pory nieporuszanych w rozmowach z mediami: o życiu jako muzyka, tworzeniu undergroundowej muzyki w dobie socrealizmu oraz inspiracjach artystycznych z dzieciństwa.

Robert Brylewski
Data urodzenia

25.05.1961

Miejsce urodzenia

Koszęcin

Data śmierci

03.06.2018

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d4h9i3u

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h9i3u
d4h9i3u
d4h9i3u
d4h9i3u

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj