Trwa ładowanie...
d4m459f

Jerzy Robert Nowak

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jerzy Robert Nowak jest publicystą, historykiem i znawcą literatury węgierskiej. Ma również habilitację z dziedziny nauk politycznych. Pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej i w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest honorowym obywatelem Jedwabnego.

Jerzy Robert Nowak – życiorys

Jerzy Robert Nowak urodził się 8 września 1940 r. w Terespolu. Gdy miał zaledwie trzy lata, jego ojciec zginął w Auschwitz. Matka zabrała małego Jerzego do swoich rodziców w Łobaczewie Małym w województwie lubelskim. Nowak uczył się w salezjańskiej szkole z internatem.

W wieku 16 lat dał się po raz pierwszy poznać jako przeciwnik władzy komunistycznej. Na jednym z wieców publicznie żądał wyjaśnienia zbrodni w Katyniu. Na studia Nowak wyjechał do Warszawy, gdzie wybrał historię na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też kontynuował działalność opozycyjną. Pisał dla studenckiego magazynu "Nowy Medyk", który publikowany był przez Akademię Medyczną. Jeden z jego artykułów spowodował, że redaktor naczelny pisma stracił pracę, a gazeta dostała zakaz publikowania tektów autorstwa osób spoza uczelni.

W 1964 r. został aresztowany przez Służby Bezpieczeństwa za rozpowszechnianie tzw. Listu 34, kierowanego do premiera Cyrankiewicza. Była to forma protestu przeciwko cenzurze oraz ograniczaniu dostępu do papieru do druku. Podpisało go 34 intelektualistów m.in. Karol Estreicher, Paweł Jasienica, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Parandowski, Antoni Słonimski (autor listu), Władysław Tatarkiewicz, Melchior Wańkowicz i Adam Ważyk. Rok po zatrzymaniu Nowaka postępowanie karne zostało umorzone.

W latach 60. publikował dla "Polityki", w której pisał, że jest za ograniczeniem ilości historii Polski w szkołach oraz za podjęciem tematu cofania społeczeństwa przez duchowieństwo katolickie. Pod koniec lat 90. zaczął pisać dla katolickiego "Ładu".

Jerzy Robert Nowak - działalność polityczna

W latach 70. Jerzy Robert Nowak pełnił funkcję drugiego sekretarza PRL w Budapeszcie. Według dziennikarki Doroty Kani, powołującej się na dokumenty IPN, miał on w tym okresie być kontaktem operacyjnym o pseudonimie "Tadeusz". Zainteresowany zaprzeczył tym doniesieniom, wskazując, że na nie ma tam jego podpisu.

W latach 80. należał do Stronnictwa Demokratycznego przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, a później stanął na czele Centralnego Komitetu partii. Po transformacji ustrojowej próbował swoich sił w wyborach parlamentarnych, jednak bezskutecznie. W 2005 r. powstał z jego inicjatywy Dom Ojczysty, który jednak już rok później został usunięty z ewidencji.

W 2008 założył Ruch Przełomu Narodowego, który również zniknął z rejestru. Stało się tak, ponieważ część działaczy przeszła do Prawicy Rzeczpospolitej. Jerzy Robert Nowak jest związany z Ruchem Narodowym, Kongresem Nowej Prawicy i Solidarną Polską.

Jerzy Robert Nowak - prasa, telewizja i inne media

Jerzy Robert Nowak publikował m.in. w pismach takich jak:

  • "Nasz Dziennik";
  • "Nasza Polska";
  • "Tygodnik Głos";
  • "Niedziela";
  • "Moja Rodzina";
  • "Tygodnik Demokratyczny";
  • "Warszawska Gazeta";
  • "Magna Polonia". Ma na koncie ponad 1800 artykułów prasowych.

Autor jest związany z mediami ojca Rydzyka - Telewizją Trwam i Radiem Maryja, gdzie prowadzi audycję "Minął miesiąc". Pojawia się także w TV Republika. Jest też obecny w internecie - posiada kanał "Polskie sprawy".

Jerzy Robert Nowak – książki

Jerzy Robert Nowak zajmuje się tłumaczeniem książek z języka węgierskiego, hiszpańskiego i albańskiego. Szczególnie bliska jest mu literatura węgierska.

Nowak jest autorem około 80 książek. Część z nich została wydana przez Wydawnictwo Maron, które założyła żona autora. Obecnie wydawnictwo wchodzi w skład Polskiej Księgarni Narodowej.

Jerzy Robert Nowak napisał książki takie jak:

  • "Na przekór skorpionom – wyznania upartego Polaka”;
  • "Myśli o Polsce i Polakach";
  • "Zagrożenia dla Polski i polskości";
  • "Czarny leksykon";
  • "100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem";
  • "Wichry życia" - wspomnienia Nowaka (pierwszy tom);
  • "Czerwone dynastie";
  • "Żeby Polska..." - dwa tomy opisujące ważne postacie z historii Polski;
  • "Kogo muszą przeprosić Żydzi";
  • "Historia literatury węgierskiej XX wieku";
  • "Antypolonizm – zdzieranie masek, tom 1 i 2".
Jerzy Robert Nowak
Data urodzenia

08.09.1940

Miejsce urodzenia

Terespol

Bibliografia
d4m459f

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m459f
d4m459f
d4m459f
d4m459f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj