Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Pierre Corneille

Inne
Źródło: Inne

Wybitny dramaturg francuski, określany mianem ojca klasycznej tragedii.

Z wykształcenia prawnik. Członek Akademii Francuskiej.

W młodości spędzonej w rodzinnym Rouen pisał komedie obyczajowe. Popularność zdobył w Paryżu tragikomedią heroiczną Cyd (1636, wystawienie polskie 1662) - o konflikcie honoru i miłości, uważaną za arcydzieło swego gatunku.

W Cynnie (1640, wydanie polskie 1807) głosił prawa jednostki w obliczu przemocy państwa, ale pod koniec życia popierał nadrzędną rację stanu.

Do bardziej znanych jego utworów należą dramaty: Polyeukt (1643, wydanie polskie 1836) i Herakliusz (1647, wydanie polskie 1749). Corneille wpłynął w dużym stopniu na odrodzenie teatru we Francji; nawiązał do wymogów starożytnej sztuki dramatycznej: jedności czasu, miejsca i akcji . Wyeliminował kategorię fatum, Zwracał uwagę na rolę umysłu i wolnej woli człowieka w życiu. Jego twórczość cieszyła się ogromną popularnością w całej Europie, także w Polsce.

Pierre Corneille
Data urodzenia

05.06.1606

Miejsce urodzenia

Paryż, Francja

Data śmierci

30.09.1684

Bibliografia
d1vzcyb

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj