Trwa ładowanie...
d2ayn4k

John Marsden

"__wlasne
Źródło: "__wlasne

John Marsden urodził się w Melbourne 27 września 1950 roku. Rodzicom przyszłego autora bardzo zależało na zapewnieniu dzieciom dobrego wykształcenia, więc John i wraz z trójką rodzeństwa uczęszczał do najlepszych prywatnych szkół, między innymi do znanej z bardzo konserwatywnych i surowych zasad szkoły wojskowej The King’s School w Parramatta.

Po ukończeniu szkoły średniej Marsden rozpoczął studia na uniwersytecie w Sydney – na wydziałach prawa i sztuk pięknych. Nie było to jednak jego powołanie. Rosnące niezadowolenie z wybranych kierunków studiów i poczucie alienacji spowodowały, że Marsden zrezygnował z nauki. Nie mogąc znaleźć zajęcia, które odpowiadałoby jego zainteresowaniom, wpadł w depresję i trafił do szpitala psychiatrycznego. Po zakończeniu terapii podejmował różne prace – między innymi w rzeźni, kostnicy, na fermie; był również dostawcą pizzy, ochroniarzem i obwoźnym sprzedawcą encyklopedii. W końcu, w wieku dwudziestu ośmiu lat, Marsden zapisał się na kurs pedagogiczny. Jak przyznał później, już pierwszego dnia wiedział, że nareszcie odkrył swoje powołanie. Na początku został nauczycielem wychowania fizycznego. Szybko jednak mógł zacząć uczyć tego, co naprawdę kochał – literatury i języka angielskiego.

Siedem lat później rozczarowany faktem, że czytanie nie sprawia jego uczniom żadnej radości, Marsden postanowił sam napisać dla nich książkę. So Much To Tell You (Tak wiele do powiedzenia) powstała w zaledwie trzy tygodnie. Ta krótka powieść to historia czternastoletniej Mariny, której ojciec przypadkiem okaleczył twarz. Po wypadku dziewczyna nie chce z nikim rozmawiać, zostaje więc wysłana do szkoły z internatem. Nauczyciel angielskiego daje jej w prezencie pamiętnik. Z czasem prowadzenie dziennika okazuje się lekarstwem skuteczniejszym niż psychoterapia. Marina zaczyna się powoli otwierać i komunikować z otoczeniem. Na podstawie książki powstała też sztuka teatralna pod tym samym tytułem. Kilka lat później Marsden napisał jeszcze Take My Word For It (Uwierz mi na słowo), w której ta sama historia Mariny opisana jest z punktu widzenia jej koleżanki z klasy. Kolejnym dziełem Marsdena był The Great Gatenby (Wielki Gatenby), zabawna opowieść o chłopcu, którego wysłano do szkoły z internatem, by „sporządniał”.
Staying Alive In Year 5 (Jak przeżyć czwartą klasę) to książka dla młodszych odbiorców opowiadająca historię nietuzinkowego nauczyciela, który zmienia życie swoich uczniów. Dla podobnych odbiorców kilka lat później powstała powieść Looking For Trouble (Szukając kłopotów). Out of Time (Poza czasem) jest pełną magii i przygód opowieścią o chłopcu, który zyskał nadnaturalne moce. Letters From The Inside (Listy ze środka) to powieść w formie listów, które wymieniają dwie obce sobie nastolatki. Książka ta odniosła ogromny sukces w Australii i w Stanach Zjednoczonych. W 1993 roku powstał pierwszy tom serii Jutro (kolejne ukazywały się w rocznych odstępach) oraz poradnik dla przyszłych autorów Everything I Know About Writing (Wszystko, co wiem o pisaniu). Rok 1996 był rekordowy – oprócz czwartej części serii Jutro – ukazały się dwie książki pod redakcją Marsdena i trzy kolejne, których był autorem: dla młodszych czytelników Cool School (Fajna szkoła) i Creep Street (Ulica dziwadeł), a także powieść dla starszych
nastolatków Checkers. Rok później ukazała się książka przez wielu uznawana za najbardziej kontrowersyjną z powieści Marsdena: Dear Miffy (Droga Miffy), a jej autor postanowił poświęcić się tworzeniu książek obrazkowych dla najmłodszych czytelników, które ukazywały się od tamtej pory dość regularnie. Poza tym powstały jeszcze: autobiograficzna książka Marsden on Marsden (Marsden o Marsdenie), poradnik dla nastoletnich chłopców Secret’s Men Business (Tajny męski biznes), poradnik dla samotnych matek wychowujących synów The Boy You Brought Home (Chłopiec, którego sprowadziłaś do domu), popularnonaukowa The Head Book (Książka dla główkujących) i dwie powieści dla nastolatków – Hamlet, Winter.

d2ayn4k

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ayn4k
d2ayn4k
d2ayn4k