Trwa ładowanie...
d4087ij

Aleksander Smolar

WP
Źródło: WP

Aleksander Smolar - politolog, prezes Fundacji im. Batorego. Jest członkiem International Forum Research Council (Waszyngton) oraz Institute of Human Sciences (Uniwersytet Bostoński).

Aleksander Smolar – życiorys

Aleksander Smolar urodził się w 1940 roku w Białymstoku. Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich. Jego ojciec, Grzegorz (Hersz) Smolar, był działaczem komunistycznym, a matka — Walentyna Najdus-Smolar była profesorem w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.

Aleksander Smolar studiował na Wydziale Łączności na Politechnice Warszawskiej, jednak przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie chodził na zajęcia z ekonomii i socjologii. W tym czasie pracował na uczelni jako asystent wykładowcy żydowskiego pochodzenia Włodzimierza Brusa (Beniamina Zylbergera).

Aleksander Smolar był członkiem Związku Młodzieży Polskiej (1954-1957), Związku Młodzieży Socjalistycznej (1958-1964), Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Został wyrzucony z PZPR, ponieważ wyraził publiczny sprzeciw wobec wydalenia z partii Leszka Kołakowskiego.

Aleksander Smolar jako uczestnik wydarzeń marcowych (1968) został aresztowany. Po opuszczeniu więzienia w 1969 roku wyjechał za granicę. Przebywał we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i Francji.

W 1973 roku Aleksander Smolar założył czasopismo "Aneks", które początkowo było wydawane w Szwecji, a następnie redakcja przeniosła się do Londynu.

Aleksander Smolar był członkiem Komitetu Obrony Robotników (KOR), a także Komitetu Samoobrony Społecznej KOR. Po 1989 roku doradzał premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu i Hannie Suchockiej w sprawach politycznych. Był członkiem Unii Wolności powstałej na bazie dwóch ugrupowań politycznych Unii Demokratycznej oraz Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

Aleksander Smolar jest prezesem Fundacji im. Batorego od 1990 roku. Zasiada w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych oraz w Radzie Naukowej Instytutu Nauk o Człowieku z siedzibą w Wiedniu.

Aleksander Smolar – książki

Aleksander Smolar jako autor publikował nie tylko w Polsce, ale również za granicą (we Francji czy Stanach Zjednoczonych).

W 2010 roku ukazała się publikacja Aleksandra Smolara "Tabu i niewinność", która jest zbiorem różnych tekstów o tematyce publicystycznej.

Aleksander Smolar – ciekawostki

  • Aleksander Smolar został odznaczony francuską Legią Honorową, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał także Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera oraz Nagrodę Specjalną Lewiatana;
  • Aleksander Smolar jest ojcem reżyserki Anny Smolar oraz dziennikarza Pawła Smolara.
Aleksander Smolar
Data urodzenia

10.12.1940

Miejsce urodzenia

Białystok

Bibliografia
d4087ij

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4087ij
d4087ij
d4087ij
d4087ij

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj