Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Władysław Sikorski

ipn.gov.pl
Źródło: ipn.gov.pl

Władysław Sikorski był polskim inżynierem budownictwa, politykiem i wojskowym. W latach 1939–1943 pełnił funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych oraz Premiera Rządu RP na uchodźstwie.

Władysław Sikorski – biografia

Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym, w zaborze austriackim. Jego rodzina odniosła poważne straty podczas powstania narodowego, ale przez to Sikorski wzrastał w duchu patriotyzmu. Był jednym z czworga dzieci Tomasza Sikorskiego, tkacz i nauczyciel i Emilii Hawrowskiej. Władysław Sikorski uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Rzeszowie, następnie do gimnazjum w tym samym mieście. Postanowił zdawać na Politechnikę Lwowską na Wydział Inżynierii Mostów i Dróg. Zatrudnił się w Namiestnictwie Galicji, gdzie zainteresowała go służba w armii. W konsekwencji postanowił rozpocząć naukę w austriackiej szkole wojskowej.

W kolejnych latach zdobył stopień podporucznika rezerwy, zatrudnił się także przy regulacji Sanu. To także czas, gdy nawiązał pierwsze kontakty z Polską Partią Socjalistyczną. Był współzałożycielem Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, które miały służyć powstaniu przeciw zaborcy rosyjskiemu. Podczas I wojny światowej znalazł się w armii austro-węgierskiej, a wkrótce stanął na czele Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego. W 1914 roku jako komendant Szkoły Podchorążych w stopniu podpułkownika prowadził rekrutację do Legionów Polskich.

Po wojnie został niesłusznie posądzony o zdradę i internowany. Powrócił jednak do kraju i na polecenie generała Tadeusza Rozwadowskiego został szefem sztabu Wojska Polskiego w Galicji.

W latach 1922 – 1923 generał Władysław Sikorski pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów, a następnie Ministra Spraw Wojskowych. Podczas II wojny światowej stanął na czele Rządu RP na uchodźstwie, zajmując tym samym stanowisko Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych. Z postacią generała Sikorskiego łączy się podpisanie antyhitlerowskiego układu z Iwanem Majskim, ambasadorem ZSRR w Londynie w 1941 roku.

Władysław Sikorski – śmierć

Generał Władysław Sikorski zginął w katastrofie samolotowej. Wypadek samolotu Liberator II AL523 do dziś pozostawia wiele pytań. Według oficjalnych danych generał Sikorski miał wracać nim razem z pozostałymi dziesięcioma lub jedenastoma osobami z wizytacji szeregów Armii Krajowej. Samolot wystartował w późnych godzinach wieczornych z lotniska w Gibraltarze i po 16 sekundach rozbił się z powodu awarii technicznej. Razem z generałem Władysławem Sikorskim miała zginąć jego córka, Zofia Leśnikowska oraz szef sztabowy Tadeusz Klimecki.

Ciało generała Sikorskiego zostało odnalezione i bez nieprzeprowadzenie sekcji zwłok pochowane w brytyjskim mieście Newark. W 1993 roku dokonano ekshumacji zwłok, a następnie przeniesiono je do krypty Św. Leonarda w katedrze wawelskiej i złożono w marmurowym sarkofagu.

Władysław Sikorski – ciekawostki

Według źródeł generał Władysław Sikorski był wielokrotnie przestrzegany przed czekającym na niego niebezpieczeństwem. Jedną z tajemniczych spraw był telefon do ministra polskiego rządu na uchodźstwie o domniemanej śmierci generała w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem na półtora miesiąca przed tym, jak faktycznie do niej doszło.

Władysław Sikorski – książki

Władysław Sikorski jest autorem książki „Przyszła wojna. Jej możliwości i charakter oraz związane z nim zagadnienia obrony kraju”, wydanej po raz pierwszy w 1934 roku. W książce generał z perspektywy człowieka i polityka żyjącego w dwudziestoleciu międzywojennym przedstawia swoją wizję zbliżającej się wojny, nakreśla sytuację polityczną w ówczesnej Europie, zaznacza zagrożenia, jakie niesie za sobą konflikt, a także opisuje technologie, które podczas zbliżającej się wojny światowej mogły zostać wykorzystane.

Władysław Sikorski
Miejsce urodzenia

Tuszów Narodowy

Data śmierci

04.07.1943

Miejsce śmierci

Gibraltar

Bibliografia
dvu4jzd

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj