Trwa ładowanie...
d38fzf5

Hunter S. Thompson

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Rs79

Hunter S. Thompson, właściwie Hunter Stockton Thompson, był amerykańskim dziennikarzem i pisarzem, twórcą dziennikarskiego stylu "gonzo". Najbardziej znane książki autora to "Hell's Angels. Anioły piekieł", "Lęk i odraza w Las Vegas" i "Dziennik rumowy".

Hunter S. Thompson – wykształcenie i młodość

Hunter S. Thompson urodził się w 1937 roku w rodzinie klasy średniej jako Hunter Stockton Thompson, syn bibliotekarki Virginii Ray Davison i weterana I wojny światowej, przedstawiciela ubezpieczeniowego Jacka Roberta Thompsona. Hunter S. Thompson kształcił się w liceum Atherton, w 1952 roku przeniósł się do liceum męskiego Louisville. Dołączył do stowarzyszenia literackiego Athenaeum, w którym był aktywnym działaczem, pisał artykuły i opracowywał kronikę szkolną. Hunter nie ukończył liceum ze względu na problemy prawne – skazano go na 60 dni pozbawienia wolności za podżeganie do rabunku.

Po wyjściu z więzienia Hunter S. Thompson wstąpił do armii, chciał zostać lotnikiem, jednak nie przyjęto go do programu szkoleniowego. Służył w wojsku, a jednocześnie kształcił się na uniwersytecie stanowym Florydy w Eglin. W tym czasie rozpoczął też swoja pierwszą pracę jako dziennikarz sportowy, którą otrzymał, skłamawszy odnośnie swojego doświadczenia zawodowego. Hunter pisał dla "The Playground News", jednak jako żołnierzowi sił lotniczych nie wolno mu było wykonywać żadnej innej pracy, więc nie mógł podpisywać się swoim nazwiskiem. Zwolniono go ze służby w armii pod koniec 1957 roku.

Hunter S. Thompson – kariera pisarska i dziennikarska

Po odejściu z wojska Hunter S. Thompson pracował jako dziennikarz w Pensylwanii, później przeniósł się do Nowego Jorku. Pracował dla magazynu "Time", a podczas pracy kopiował na maszynie Wielkiego Gatsby'ego Fitzgeralda i Pożegnanie z bronią Hemingwaya, żeby zapoznać się z ich stylami pisarskimi. W 1959 roku zwolniono go za niesubordynację.

Później Hunter S. Thompson pracował też dla "The Middletown Daily Record", "El Sportivo" i "New York Herald Tribune". Około 1960 roku powstała debiutancka powieść Thompsona, "Prince Jellyfish". W tym okresie napisał też "Dziennik rumowy" i opowiadania, które chciał opublikować, jednak bez skutku. "Dziennik rumowy" wydał ostatecznie dopiero w 1998 roku, za namową dobrego przyjaciela Johnny'ego Deppa.

W latach 1962–1963 Hunter S. Thompson podróżował i kilkukrotnie przeprowadzał się, pisał w tym okresie dla tygodnika "National Observer", a także dla gazety podziemnej "Spider". W 1966 roku na rynek trafiła jedna z najważniejszych powieści Huntera, "Hell's Angels. Anioły piekieł", opublikowana w Polsce w 2016 roku. Dzięki sukcesowi tego reportażu pisarz mógł publikować na łamach znanych gazet takich jak "The New York Times Magazine", "Pageant", "Esquire" i "Harper's Magazine". W latach 70. publikował również na łamach magazynu "Rolling Stone", a później dla "Playboya". W 1970 roku Hunter S. Thompson napisał artykuł, który zapoczątkował subiektywny styl reportażu na pograniczu dziennikarstwa i beletrystyki, znany do dzisiaj jako "gonzo".

Słynna książka Huntera S. Thompsona "Lęk i odraza w Las Vegas", na której podstawie powstał później film Las Vegas Parano, została opublikowana w 1972 roku. Niezwykłą popularność zdobył też zbiór artykułów "Fear and Loathing: On the Campaign Trail '72" ilustrowany przez Ralpha Steadmana i opublikowany w 1993 roku.

Hunter S. Thompson – śmierć

Hunter S. Thompson popełnił samobójstwo 20 lutego 2005 roku, strzelając sobie w głowę. W pogrzebie uczestniczyła rodzina, jego bliski przyjaciel Johnny Depp i inne znane postaci takie jak aktorzy Jack Nicholson, Bill Murray i Sean Penn, oraz muzycy Lyle Lovett, John Oates i David Amram.

Hunter S. Thompson – pozostałe książki

Poza najsłynniejszymi książkami Huntera S. Thompsona na rynku amerykańskim ukazały się też tytuły takie jak m.in.:

  • kolekcja esejów w czterech tomach: "The Great Shark Hunt", "Generation of Swine", "Songs of the Doomed" i "Better Than Sex";
  • "The Curse of Lono" (1983);
  • zbiór opowiadań "Screwjack & Other Stories" (1991);
  • "Mistah Leary – He Dead" (1997);
  • wybór listów Huntera S. Thompsona wydany w dwóch tomach: "The Proud Highway: The Saga of a Desperate Southern Gentleman 1955–1967" i "Fear and Loathing in America: The Brutal Odyssey of an Outlaw Journalist 1968–1976";
  • "Kingdom of Fear" (2003) – zbiór tekstów Thompsona poruszających tematykę buntu przeciwko władzy;
  • "Hey Rube" (2005) – ostatnia książka opublikowana za życia Huntera S. Thompsona.

Hunter S. Thompson w kulturze masowej

Na podstawie twórczości Huntera S. Thompsona powstały filmy "Las Vegas Parano", Tam wędrują bizony i Dziennik zakrapiany rumem. O pisarzu nakręcono też filmy dokumentalne, wśród których znalazły się "Fear and Loathing in Gonzovision" (1978), "Breakfast with Hunter" (2003), "Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson" (2008) i "Buy the Ticket, Take the Ride: Hunter S. Thompson on Film".

Hunter S. Thompson
Data urodzenia

18.07.1937

Miejsce urodzenia

Louisville, Kentucky, USA

Data śmierci

20.02.2005

Miejsce śmierci

Woody Creek, USA

Bibliografia
d38fzf5

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38fzf5
d38fzf5
d38fzf5