Trwa ładowanie...
dhlm5mz

Jerzy Hausner

East News
Źródło: East News

Jerzy Hausner to polski polityk i profesor nauk ekonomicznych, do 2005 r. związany Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD). Sprawował urząd ministra pracy i polityki społecznej w rządzie Leszka Millera, a następnie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki. W politycznym życiorysie ma na swoim koncie również członkostwo w Radzie Polityki Pieniężnej. Jerzy Hausner jako uznany profesor nauk ekonomicznych jest autorem i współautorem wielu ważnych publikacji naukowych.

Jerzy Hausner urodził się 6 października 1949 r. w Świnoujściu. Jest on absolwentem Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie, w której zdobył tytuł mgr ekonomii. Swoją dalszą karierę naukową kontynuował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie, w której zrobił doktorat, a następnie habilitację.

Jerzy Hausner – życiorys polityczny

Życiorys polityczny Jerzego Hausnera jest bardzo bogaty i sięga lat 60. ubiegłego wieku. Już w 1965 r. został członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej, a następnie** Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Organizacje te skupiały wokół siebie młode osoby o poglądach lewicowych. Jednym z ich podstawowych postulatów było szerzenie wrażliwości społecznej. Po uzyskaniu statusu studenta Hausner wstąpił do **Socjalistycznego Związku Studentów Partii Robotniczej. Natomiast już w 1970 r. został członkiem PZPR-u (sprawował nawet urząd sekretarza Komitetu Krakowskiego).

Po obradach Okrągłego Stołu Hauser nie zrezygnował z działalności politycznej, wręcz przeciwnie zaangażował się jeszcze bardziej. Był on szefem doradców wicepremiera w rządzie Władysława Cimoszewicza, pełnomocnikiem rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego, a także doradcą ekonomicznym Aleksandra Kwaśniewskiego.

Tuż po powstaniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zasilił szeregi tej partii, a w latach 2001-2005 sprawował mandat poselski. W tym czasie Hausner był ministrem pracy i polityki społecznej w rządzie Jerzego Millera i ministrem gospodarki, pracy i polityki społecznej w rządzie Marka Belki (jednocześnie sprawował on funkcję wicepremiera). W czasie swojej ministerialnej kariery był autorem tzw. planu Hausnera. W 2005 r. odszedł z SLD i wraz z Władysławem Frasyniukiem i Tadeuszem Mazowieckim, współtworzył Partię Demokratyczną.

Jerzy Hausner – działalność naukowa

Jerzy Hausner to profesor nauk ekonomicznych, który uchodzi za wybitnego specjalistę w tej dziedzinie. Stopień doktora ekonomii otrzymał w 1980 r., doktora habilitowanego – 1988 r. Specjalizuje się on w głównej mierze w ekonomii politycznej, gospodarce i administracji publicznej. Na swoim koncie ma wiele publikacji naukowych. Hausner jeszcze do niedawna był członkiem Rady Polityki Pieniężnej i Członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. Obecnie jest pracownikiem Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Jerzy Hausner
Data urodzenia

06.10.1949

Miejsce urodzenia

Świnoujście

Bibliografia
dhlm5mz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj