Boris Reitschuster
Nie*miecki dziennikarz, publicysta i pisarz. Autor wielu książek o współczesnej Rosji, znanych i cenionych w całej Europie, z których żadna nie została jednak przetłumaczona na rosyjski i wydana w tym kraju. Książki Reitschustera są odważne i bezkompromisowe – autor zawsze trafia w czułe miejsce rosyjskiego aparatu władzy.*
Jest przenikliwym i błyskotliwym komentatorem politycznym, a jednocześnie wielbicielem Rosji, którą fascynacji uległ w 1988 roku, podczas wymiany szkolnej ze Związkiem Radzieckim. Sam nauczył się języka kraju, z którym wcześniej nie łączyło go nic oprócz imienia. Po maturze w 1990 roku przeprowadził się do Moskwy na studia. Po ich ukończeniu pracował jako nauczyciel i tłumacz, a jednocześnie stawiał pierwsze kroki jako korespondent kilku niemieckich dzienników.
W latach 1992 - 1995 pisał z Moskwy dla niemieckiej prasy. Współpracował z agencjami prasowymi (dpa i AFP) w Monachium, by w 1999 roku jako kierownik oddziału redakcji magazynu informacyjnego „Focus” wrócić do Moskwy i zamieszkać w niej na wiele lat.
Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia dziennikarskie, w 2008 roku „za wyjątkowe zaangażowanie, z którym konfrontuje się od wielu lat z politycznym systemem Rosji i broni wolności myśli i zgromadzeń, walcząc o prawa człowieka” otrzymał Medal Theodora Heussa.
Krytyczny obserwator i komentator rosyjskiej polityki i gospodarki, a także naoczny świadek społecznych przemian zachodzących w kraju po upadku komunizmu.
Jego wysoko cenione pozycje z dziedziny politycznej literatury faktu to: biografia Dymitra Miedwiediewa „Nowy władca na Kremlu?” (2008) , a także analizujące rządy obecnego prezydenta: „Demokratura Putina. Jak Kreml uczy Zachód lęku” oraz „Władimir Putin. Dokąd poprowadzi Rosję” – ta ostatnia ukazała się w Polsce w 2006 roku.
Opublikowany w 2010 roku przez Carta Blanca zbiór felietonów „Ruski ekstrem” to mocno dyskutowane w Polsce świadectwo trudnej miłości do „ojczyzny z wyboru”. Krótko po premierze książka trafiła do zestawienia 10 najpopularniejszych tytułów serwisu empik.com; a po felietony sięgnęło w Polsce już kilkadziesiąt tysięcy czytelników. Analizy i komentarze towarzyszące ukazaniu się książki prowokowały dyskusję na temat Rosji i jej miejsca w Europie i świecie. Jej wielkim atutem była obecność w dyskursie autora, cenionego komentatora i obserwatora rosyjskiej mentalności.
W 2011 roku Boris Reitschuster, po ponad dwudziestu latach wrócił do Niemiec. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie, skąd nadal kieruje moskiewskim biurem redakcji magazynu „Focus”.
Boris Reitschuster będzie gościł w Polsce na zaproszenie wydawnictwa Carta Blanca, w dniach 24-26 września 2012 roku.
Miejsce urodzenia | Augsburg |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze