Herodot
Herodot – biografia
Herodot pochodził z szanowanego rodu, a jego stryjem był powszechnie znany poeta Panyassis (pisał epickie poematy o Heraklesie oraz kroniki o zakładaniu miast jońskich). Panyassis kultywował tradycję Homera, Solona, Eumelosa, Tyrtajosa, Kallinosa.
Dzięki swojemu stryjowi Herodot poznał całość literatury greckiej - od najstarszych zapisków, po współczesnych mu pisarzy greckich. Wiedza Herodota, zdobyta dzięki stryjowi, znajdzie swoje odbicie w "Dziejach". Pierwszemu dziejopisarzowi nie była też obca egzotyczna przyroda oraz zjawiska mistyczne, którymi zainteresował się również dzięki Panyassisowi (pseudonim stryja to "wróżbita").
Herodot – "Dzieje"
Jedynym zachowanym dziełem Herodota są "Dzieje", opisujące wojny perskie, a także historię, kulturę i geografię Hellady, Egiptu i Persji (oraz ich sąsiadów).
Herodot opisuje przyczyny wojen, w których brali udział Grecy. W kręgu jego zainteresowań znalazła się głównie inwazja Persów z 480 i 490 roku p. n. e. Do głównego tematu wojen perskich Herodot dołączył bogate informacje, zawierające szeroką wiedzę na temat różnych narodów walczących z Persami.
Herodot posiadał wielki talent narracyjny, a jego zamiłowanie do szczegółów, chętnie wplatane w tok opowieści detale, uzupełniały bogaty opis. Dorobek Herodota jest nieoceniony, zwłaszcza gdy uzmysłowimy sobie, że Ojciec Historii nie mógł w swojej pracy wesprzeć się żadnym innym dziełem lub zapisem wydarzeń, który by ułatwił mu zadanie.
W czasach współczesnych Herodotowi mało kto próbował podołać tytanicznej pracy, jaką było wówczas spisywanie historii i dziejów świata. Aby napisać "Dzieje", Herodot był zdany jedynie na własne obserwacje, relacje innych oraz podania ludowe.
Aby powstały "Dzieje", Herodot musiał ciągle podróżować w poszukiwaniu niezbędnych informacji. Ojciec historii na początku zwiedził niemalże całą ówczesną Grecję. Następnie, Herodot eksplorował północne tereny, docierając aż do Morza Czarnego i Scytii (obecnie w tym miejscu znajduje się Ukraina), a także udał się na południe i zawędrował do Palestyny, a następnie do Górnego Egiptu. Skierowawszy swoje kroki na wschód, Herodot przybył do Babilonu. W trakcie wędrówki na zachód, w greckiej kolonii (dzisiaj południowe Włochy), ojciec historii, geograf, kronikarz i pisarz umarł (było to około roku 426 p.n.e.).
Herodot - podróżnik niestrudzony, uważny obserwator oraz dociekliwy pisarz, zbierał informacje jedynie od ludzi wiarygodnych. Nie ufał wszystkim przekazom, czy bajaniom starszych, ale bardzo starannie selekcjnował wiedzę, oddzielając legendy od faktów.
Dzięki "Dziejom" Herodota, człowiek współczesny ma szansę poznać kulturę oraz historię krajów starożytnych (dzięki "Dziejom" wiemy np.: jak Egipcjanie mumifikowali swoich zmarłych, w jaki sposób przebiegały królewskie obrzędy pogrzebowe Scytów, etc.).
Miejsce urodzenia | Halikarnas |
Miejsce śmierci | Turioj lub Ateny |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze