Trwa ładowanie...
d122j3e

Jean Jacques Rousseau

Francuski pisarz i myśliciel.

Jeden z najwybitniejszych twórców oświecenia.

Analizował wzajemne stosunki między człowiekiem i cywilizacją. Zakładał naturalną dobroć człowieka i przyjmował tezę o jego powolnej degradacji moralnej w społeczeństwie wskutek powstania własności prywatnej i ukształtowania się niesprawiedliwych stosunków społecznych.

W swych rozprawach i powieściach zalecał obcowanie z przyrodą i życie jak najbliższe prawom natury.

Swoje poglądy na powstanie i rozwój społeczeństwa Rousseau zawarł w słynnym dziele Umowa społeczna. Przedstawił w nim model doskonałego społeczeństwa, żyjącego w małym, zamkniętym państwie o ustroju demokratycznym, którego obywatele współpracują ze sobą, dobrowolnie przestrzegając ustalonego prawem porządku. Rousseau postulował budowę nowego społeczeństwa poprzez właściwe wychowanie jego najmłodszych obywateli - dzieci.

Problemom wychowania poświęcił książkę Emil, czyli o wychowaniu, pisał też o nich w swojej powieści Nowa Heloiza. Na plan pierwszy wysuwał w procesie wychowawczym rozwijanie naturalnych pozytywnych cech dziecka, wszystkich jego możliwości, zarówno duchowych, jak i fizycznych. Od intelektu ważniejsze są uczucia, dostarczają bowiem człowiekowi wiedzy o postępowaniu moralnym, kierują jego relacjami z innymi i stosunkiem do Boga.

Jean Jacques Rousseau
Data urodzenia

27.06.1712

Miejsce urodzenia

Genewa, Szwajcaria

Data śmierci

01.07.1778

Bibliografia
d122j3e

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d122j3e
d122j3e
d122j3e