Trwa ładowanie...
dx1vqor

Philip K. Dick

Jeden z czołowych amerykańskich pisarzy science fiction.

Urodził się w Chicago, ale większość życia spędził w Kalifornii, gdzie zmarł w 1982 roku. Uczęszczał do college'u w Berkeley, prowadził sklep płytowy i lokalną stację radiową nadająca muzykę poważną.

Karierę literacką rozpoczął krótkimi opowiadaniami scence fiction. W 1962 roku profesjonalnie zajął się pisarstwem. Wtedy też otrzymał Hugo Award za powieść Człowiek z Wysokiego Zamku, do jego najsłynniejszych książek należy także Ubik. Napisał 36 powieści i 5 zbiorów opowiadań. Jego utwory były ekranizowane, na podstawie jednego z nich (Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?) powstał słynny Łowca androidów Ridleya Scotta.

Dick cierpiał na poważne zaburzenia psychiczne (schizofrenia paranoidalna). Miewał przez to napady lęków i paranoi. Nadużywał także narkotyków i alkoholu, często tworzył pod ich wpływem. Nadawało to jego twórczości mroczny, paranoiczny klimat. W jego powieściach niczego nie można być pewnym - granice między snem a rzeczywistością się mieszają, ludzie nie są pewni swojego człowieczeństwa, zaś bohaterowie literaccy w każdej chwili mogli zdać sobie sprawę, że są tylko postaciami książki.

Zmarł na chorobę sercową.

dx1vqor

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor
dx1vqor

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj