Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Wanda Półtawska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii. Prywatnie była przyjaciółką Karola Wojtyły. Działaczka pro-life.

Wanda Półtawska – biografia

Wanda Wiktoria Półtawska, z domu Wojtasik, przyszła na świat 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Ukończyła lubelską szkołę sióstr urszulanek. Przed i w czasie wojny była harcerką, przez co włączyła się w służbę pomocniczą. Uczestniczyła także w działaniach konspiracyjnych jako łączniczka. Brała udział w tajnym nauczaniu.

W lutym 1941 roku Wanda Półtawska została aresztowana przez Gestapo i osadzona w więzieniu na Zamku Lubelskim. Przez kilka miesięcy była przesłuchiwana i torturowana, a w listopadzie tego samego roku wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravesbrück. Ciążył na niej zaoczny wyrok śmierci. W obozie Wanda Półtawska stała się ofiarą eksperymentów chirurgicznych polegających na okaleczaniu kończyn, a prowadzonych przez poważanych wówczas w Niemczech lekarzy, między innymi prezesa tamtejszego Czerwonego Krzyża, Karla Gebhardta. W 1945 roku została przeniesiona do obozu Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do końca wojny.

Wanda Półtawska – nauka i medycyna

Po wojnie Wanda Półtawska rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończyła w 1951 roku. Do 1964 roku uzyskała oba stopnie specjalizacji w dziedzinie psychiatrii, a następnie obroniła doktorat.

W latach 1952 – 1969 Wanda Półtawska pracowała jako adiunkt w krakowskiej Klinice Psychiatrycznej Akademii Medycznej, a w latach 1955-1997 wykładała medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). W 1967 roku utworzyła Instytut Teologii Rodziny przy PAT, którym z tytułem profesora kierowała przez 33 lata. Między 1964 a 1972 rokiem Wanda Półtawska była pracownikiem Poradni Wychowawczo-Leczniczej działającej przy Katedrze Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1981-1984 także wykładowcą w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Kariera naukowa Wandy Półtawskiej opierała się również na prowadzeniu badań, między innymi nad „dziećmi oświęcimskimi”, czyli ludźmi, którzy w wieku dziecięcym przebywali w obozach koncentracyjnych. Po 1970 roku poświęciła się doradztwu z zakresu funkcjonowania małżeństwa i rodziny.

Wanda Półtawska – działalność społeczna

50 lat po zakończeniu wojny i wyzwoleniu obozów koncentracyjnych, Wanda Półtawska zaangażowała się w akcję, której celem było umieszczenie w Ravensbrück tablicy upamiętniającej śmierć i eksperymenty na więźniarkach. Mimo początkowego sprzeciwu władz niemieckich tablicę ustawiono rok później. Wanda Półtawska działała także w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Przez lata Wanda Półtawska związana była z Radiem Maryja, będąc członkiem Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu. Jest redaktorem „Źródła. Tygodnika Rodzin Katolickich”.

Wanda Półtawska – przyjaźń z Karolem Wojtyłą

Prywatnie Wanda Półtawska przyjaźniła się z Karolem Wojtyłą. Świadczyć o tym może fakt, że papież wysyłał do Ojca Pio listy z prośbą o jej uzdrowienie, gdy w 1962 roku zmagała się z chorobą nowotworową.

Przyjaźń z papieżem obrazuje książka „Beskidzkie rekolekcje” zawierająca ich korespondencję z ponad 50 lat. O Wandzie Półtawskiej powstał także film „Duśka” reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej.

Wanda Półtawska – mąż i dzieci

Mężem Wandy Półtawskiej jest Andrzej Półtawski, profesor filozofii, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim i warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej. Para ma cztery córki.

Wanda Półtawska – książki

Wanda Półtawska jest autorką kilku rozpraw naukowych, między innymi:
• „Wyniki badań psychiatrycznych osób urodzonych lub więzionych w dzieciństwie w hitlerowskich obozach koncentracyjnych” (1966)
• „Stany hipermnezji napadowej (Na marginesie badań tzw. dzieci oświęcimskich)” (1967)
• „Stany hipermnezji napadowej u byłych więźniów obserwowane po 30 latach” (1978)

Spośród książek autorstwa Wandy Półtawskiej wymienić należy natomiast:
• „I boję się snów” Wyd. Edycja Świętego Pawła Częstochowa 1998 (wydanie IV) – książka ukazała się najpierw w języku angielskim w 1989 roku
• „Z prądem i pod prąd” Wyd. Edycja Świętego Pawła Częstochowa 2001
• „Samo życie” Wyd. Edycja Świętego Pawła Częstochowa 1994, 2004
• „Stare Rachunki” Wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2001
• „Przed nami miłość” Wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2001
• „Uczcie się kochać” Wyd. Edycja Świętego Pawła, 2015

d1vzcyb

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj