Trwa ładowanie...
d1q86yp

Molier

Inne
Źródło: Inne

Francuski komediopisarz, dyrektor teatru, aktor. Do dziś uważany jest za najwybitniejszego komediopisarza w literaturze francuskiej i jednego z najważniejszych w europejskiej.

Studiował prawo. Początkowo objął po ojcu urząd tapicera królewskiego. W 1645 roku wyruszył jednak w objazd po Francji z trupą teatralną rodziny Béjartów i du Fresnego. Tam zdobywał pierwsze doświadczenia aktorskie i reżyserskie. Od 1658 roku mieszkał w Paryżu. Cieszył się przychylnością arystokracji, uzyskał nawet protekcję króla Ludwika XIV, któremu spodobały się wystawione w 1659 roku Pocieszne wykwintnisie. Zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki Chory z urojenia.

Największym uznaniem cieszą się jego "wielkie komedie": Szkoła mężów (1661), Szkoła żon(1662), Świętoszek (wystawiona w obecności króla w 1664 roku, publicznie w 1669, wzbudzając opory i kontrowersje), Don Juan (1665), Mizantrop (1666), Skąpiec (1668) czy komedio-balet Mieszczanin szlachcicem (1670).

W Polsce jego sztuki przekładano i wystawiano od XVII wieku, do dziś cieszą się powodzeniem wśród publiczności i aktorów.

Molier
Data urodzenia

14.01.1622

Miejsce urodzenia

Paryż, Francja

Data śmierci

16.02.1673

Bibliografia
d1q86yp

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp
d1q86yp
d1q86yp
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj