Trwa ładowanie...
dhlm5mz

Maciej Zięba

dominikanie.pl
Źródło: dominikanie.pl

Maciej Zięba (ur. 06.09.1954 we Wrocławiu) jest polskim filozofem, dominikaninem, publicystą i filozofem, który w okresie 1998 – 2006 pełnił funkcję Prowincjonała Polskiej Prowincji Dominikanów.

Maciej Zięba – kariera naukowa i wykształcenie

Maciej Zięba ukończył Uniwersytet Wrocławski na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii uzyskując tytuł magistra z fizyki. Następnie w okresie 1978 – 1981 pełnił funkcję pracownika naukowego w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, a w 1988 roku udało mu się obronić licencjat z teologii na Teologicznym Wydziale Papieskiej Akademii Teologicznej.

Od tego momentu do 1989 roku Maciej Zięba wyjechał na Uniwersytet w Eichstatt, gdzie przebywał na stypendium w 1990 roku, udając się na kolejne stypendium, tym razem na Catholic University of America znajdujący się w Waszyngtonie. Następnie w 1991 roku przeniósł się na American Enterprise Institute.

W międzyczasie od 1990 roku Maciej Zięba rozpoczął karierę wykładowcy w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym O.O. Dominikanów (Papieska Akademia Teologiczna). Po pozytywnym odbiorze wystąpień i pierwszych sukcesach Maciej Zięba w 1991 roku wykładał również na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Prawa) do 1996 roku, a w okresie 1994 – 2006 prowadził swój autorski wykład pt. ''Etyka życia gospodarczego'' w Poznaniu na Akademii Ekonomicznej.

To wszystko sprawiło, że w 1997 roku Maciej Zięba na Wydziale Filozofii (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) obronił doktorat pt. ''Kościół wobec demokratycznego kapitalizmu w świecie encykliki Centesimus annus.''. Dzięki temu Maciej Zięba został doceniony i od 2003 roku został członkiem Rady Patronackiej Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Od początku lat 90. Maciej Zięba zapraszany jest ze swoimi wykładami na liczne konferencje międzynarodowe i seminaria w Polsce, Niemczech, Czechach, USA, Estonii, Włoszech, na Ukrainie i na Litwie.

Maciej Zięba – działalność zawodowa i społeczna

Maciej Zięba od 1973 roku czynnie wspierał demokratyczną opozycję, będąc m.in. członkiem zarządu, działaczem oraz wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu (od 1978 roku). Kolejną funkcją, którą sprawował Maciej Zięba była praca w charakterze eksperta regionu Dolny Śląsk NSZZ ''Solidarność', którą wykonywał od 1980 roku.

W kolejnych latach Maciej Zięba wspierał działania opozycji, będąc doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ we Wrocławiu (później Założycielskiego) i przewodniczącym Komitetu Zakładowego IMGW we Wrocławiu. Współtworzył i został pierwszym naczelnym redaktorem biuletynu ''Solidarność Dolnośląska'', współpracownikiem podziemnej solidarności oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność. To wszystko sprawiło, że Maciej Zięba w latach 1981 – 1988 ściśle współpracował z podziemną Solidarnością.

Z drugiej strony Zięba pogłębiał zainteresowania teologią i w 1981 roku wstąpił do zakonu dominikanów, wieczyste śluby składając 21 września 1986 roku. Święcenia kapłańskie przyjął rok później 9 maja 1987 roku. Od tego momentu Zięba publikował teksty dotyczące szeroko pojętej tematyki religijnej, co przełożyło się na otrzymanie własnej rubryki w Gazecie Wyborczej nazwanej ''Arka Noego'' (od 1989 roku).

Teksty spotkały się z uznaniem czytelników, dzięki czemu Maciej Zięba objął stanowisko dyrektora dominikańskiego biuletynu ''W drodze'', które sprawował w latach 1990 – 1995. W tym samym roku Zięba założył i objął stanowisko dyrektora Intytutu Tertio Millenio w Krakowie, a w 1999 roku mianowany został przez Jana Pawła II na członka Synodu Biskupów Europy.

W 2001 roku Maciej Zięba został członkiem Rady Społecznej Episkopatu Polski, a 2003 roku konsultorem Papieskiej Rady lustitia et Pax, na którego ponownie mianowany został przez Jana Pawła II. Zdobyte przez te lata doświadczenia sprawiły, że w okresie 2007 – 2010 Maciej Zięba zaczął organizować Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, w międzyczasie będąc członkiem Rady Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego i Komisji Trójstronnej.

To wszystko sprawiło, że Maciej Zięba rozpoczął pracę w telewizji jako prowadzący lub współprowadzący programów: Moralność i etyka w czasach kryzysu (z Ryszardem Petru i ks. Kazimierzem Sową w religia.tv), U źródeł cywilizacji (z Arturem Dmochowskim, TVP Historia), Niezwykły Pontyfikat (z Adamem Pawłowiczem, TVP1) czy To nie tak (z Markiem Zającem i Karoliną Wigurą, TVP Kultura).

Obecnie Maciej Zięba jest członkiem programowej rady Studium Generale Europa (przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie) oraz myśli politycznej Civitas (kwartalnik) i Rady Programowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Oprócz tego do ostatnich projektów Macieja Zięba należy współtworzenie Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

Maciej Zięba – nagrody i odznaczenia

Maciej Zięba za pracę na rzecz demokratycznej opozycji wyróżniony został Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz tego do najważniejszych odznaczeń Macieja Zięby należą nagrody: Polcul Foundation (1981 rok) i Freedom Atlantic Council (2016 rok).

dhlm5mz

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj