Sławomir Cenckiewicz
Sławomir Cenckiewicz jest doktorem habilitowanym, wiceprzewodniczącym Kolegium IPN.
Sławomir Cenckiewicz – życiorys
Sławomir Cenckiewicz urodził się w Gdańsku w 1971 roku. Pracę magisterską obronił w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego w 1997 roku. Sześć lat później uzyskał tytuł doktora w tym samym instytucie. Po obronie pracował jako adiunkt w Instytucie Historii (2003-2006).
Sławomir Cenckiewicz w Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) pracował od 2001 roku, najpierw w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, a następnie w Biurze Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie oraz jako Naczelnik w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – funkcję tę pełnił do 2008 roku. W 2016 roku został powołany na członka Kolegium IPN.
Do głównych zainteresowań Sławomira Cenckiewicza należą dzieje Ludowego Wojska Polskiego, Polonia amerykańska, polska emigracja polityczna, komunistyczne tajne służby. Był na stypendium w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych.
Sławomir Cenckiewicz był konsultantem przy filmach dokumentalnych m.in. Konfrontacja (2005) oraz cyklu Errata do biografii.
Sławomir Cenckiewicz – książki
Sławomir Cenckiewicz jest autorem ponad 200 tekstów o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Do najważniejszych należą:
- Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL (2004) – klasyczna praca poświęcona m.in. Ruchowi Młodej Polski czy Gromosławowi Czempińskiemu;
- Tadeusz Katelbach. Biografia polityczna (1897-1977) (2005) – obejmuje życiorys i działalność polityczną znanego działacza Tadeusza Katelbacha;
- Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów (2014) – opis szpiegowskiej działalności Ryszarda Kuklińskiego.
Sławomir Cenckiewicz – nagrody i odznaczenia
- Sławomir Cenckiewicz został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku;
- W 2006 roku dostał Nagrodę im. Jerzego Łojka za publikację Tadeusz Katelbach. W tym samym roku otrzymał Nagrodę Prezesa IPN;
- W 2009 roku otrzymał tytuł "Człowieka Roku 2008" przyznawaną przez tygodnik Gazeta Polska;
- W 2013 roku dostał Nagrodę im. Jacka Maziarskiego;
- W 2017 roku otrzymał Nagrodę Grzegorza I Wielkiego, którą przyznaje Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo.
Podziel się opinią
Komentarze