Trwa ładowanie...
d113obt

Marian Hemar

PAP
Źródło: PAP

Polski poeta, komediopisarz i satyryk żydowskiego pochodzenia.

Studiował medycynę i filozofię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1919 roku wstąpił do wojska i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1925 roku przeprowadził się do Warszawy. Współtworzył teatrzyk "Qui pro quo" i "Morskie Oko". Jego piosenki cieszyły się niezwykłą popularnością. Współpracował z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim. Po wybuchu wojny uciekł przez Rumunię na Bliski Wschód. Wstąpił do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, później pracował dla polskiego rządu w Londynie. Po wojnie nie wrócił do Polski. Pisał do polskiej prasy wychodzącej na zachodzie, współpracował z Radiem Wolna Europa. Dopiero po emigracji, w ostatnich latach życia zaczęto poważnie traktować jego twórczość.

Dzisiaj podkreśla się także drogę Hemara do polskości. Co prawda, jak się zdaje, Jan Maria Hescheles i tak pochodził z bardzo już polskiej żydowskiej rodziny, ale z własnej woli przyjął chrzest.

Poezję "serio" Hemara odkryto dość późno, ale i on właściwie dopiero na emigracji zaczął kłaść na nią większy nacisk.

d113obt

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt
d113obt
d113obt
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj