Trwa ładowanie...
d2rjomi

Seweryn Goszczyński

Poeta, prozaik, publicysta.

Po przerwaniu nauki w szkole w Humaniu wyruszył w 1820 roku do Warszawy, gdzie wstšpił do tajnego Zwišzku Wolnych Braci Polaków. Tak rozpoczšł się konspiracyjny okres w jego życiu, trwajšcy aż do roku 1838.

Po wybuchu walk o niepodległoœć powstania w Grecji, w sierpniu 1821 wyruszył pieszo w drogę, aby przyłšczyć się do powstania. Z braku funduszów pozostał jednak na Ukrainie, pędzšc żywot patrioty-konspiratora, nieustannie ukrywajšcego się przed policjš.

W tych latach stworzył liczne wiersze patriotyczne, wzywajšce do bezpardonowej walki o niepodległoœć kraju.

W czerwcu 1830 roku przybył ponownie do Warszawy i wstšpił do sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Brał udział w powstaniu listopadowym (uczestniczył w ataku na Belweder), służšc w korpusie generała Józefa Dwernickiego.

Po upadku powstania, nie zarzucajšc twórczoœci literackiej, rozpoczšł na nowo działalnoœć konspiracyjnš, tym razem przede wszystkim w Galicji i Małopolsce.

W 1832 roku założył we Lwowie Zwišzek Dwudziestu Jeden, a około 1835 w Krakowie Stowarzyszenie Ludu Polskiego. Był również współtwórcš almanachu „Ziewonia”. Z częstych pobytów na Podhalu wyrosło jego zainteresowanie kulturš tego regionu. Pokłosiem tego zainteresowania jest Dziennik podróży do Tatrów, wprowadzajšcy Tatry dla literatury polskiej. Œcigany przez policję austriackš, w 1838 roku zdecydował się na emigrację do Francji.

W Strasburgu współtworzył satyryczne pismo „Pszonka”, zwišzane ideowo z Towarzystwem Demokratycznym Polskim. Po przystšpieniu w roku 1842 do Koła Sprawy Bożej, zerwał zdecydowanie dawne kontakty, zarzucił działalnoœć politycznš i literackš, poœwięcajšc się całkowicie życiu duchowemu w ramach wspólnoty kierowanej przez Andrzeja Towiańskiego i Adama Mickiewicza.

Wœród towiańczyków pełnił wiele ważnych funkcji, był przewodniczšcym jednej z „siódemek” oraz oficjalnym kronikarzem Koła. Kontakty z towiańczykami zerwał dopiero około 1860 roku w wyniku nieporozumień wewnštrz wspólnoty.

Do końca życia jednak pozostał wierny nauce Mistrza Andrzeja. Stopniowo też powracał do twórczoœci literackiej i pracujšc nad szeregiem dzieł, w większoœci nigdy niedokończonych. Przez niemal cały pobyt we Francji żył w bardzo ciężkich warunkach finansowych, nierzadko w skrajnej nędzy, przymierajšc głodem.

W roku 1872, dzięki pomocy przyjaciół, wrócił do kraju, entuzjastycznie witany przez rodaków. Ostatnie lata życia spędził we Lwowie. Pochowany został na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim.

Seweryn Goszczyński
Miejsce urodzenia

Ilińce, Ukraina

Bibliografia
d2rjomi

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rjomi
d2rjomi
d2rjomi