Małgorzata Niezabitowska
Małgorzata Niezabitowska aktywnie wspomaga działania kulturalne i społeczne. Pracuje również charytatywnie na rzecz zwierząt, których praw broni, była także prezesem fundacji Animals.
Małgorzata Niezabitowska - biografia
Małgorzata Niezabitowska urodziła się w rodzinie ziemiańskiej, o głęboko zakorzenionych patriotycznych tradycjach. Członkowie jej rodziny walczyli m.in. w wojnach napoleońskich, wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, kampanii wrześniowej w 1939 roku. Małgorzata Niezabitowska studiowała w Warszawie – na Wydziale Prawa i Administracji oraz Podyplomowym Studium Dziennikarskim, była także na stypendium w Wiedniu, a w roku 1986 w Harvardzie.
Mężem Małgorzaty Niezabitowskiej jest Tomasz Tomaszewski, fotografik i wykładowca fotografii. Para doczekała się córki, Maryny Tomaszewskiej, uzdolnionej artystycznie i związanej z jedną z ASP w Polsce, która ma już dwoje dzieci, Szymona i Konstantego.
Małgorzata Niezabitowska – kariera dziennikarska
Od lat 70. Małgorzata Niezabitowska pracowała w czasopismach, pisała scenariusze telewizyjne, sztuki teatralne i teksty piosenek. Współpracowała m.in. z zespołem Kombii. W 1981 roku zaczęła pracę w ”Tygodniku Solidarność” (przeprowadziła chociażby wywiad z przywódcą Solidarności, Lechem Wałęsą). Dokumentowała z mężem sytuację w trakcie stanie wojennego i przesyłała materiały pocztą dyplomatyczna do innych krajów. Małgorzata Niezabitowska udzielała się również w ”Przeglądzie Katolickim”, pracowała w USA w ”National Geographic”, w Polsce w założonym przez siebie wydawnictwie ”United Publishers”, otworzyła agencję PR, wystawiała sztuki.
Małgorzata Niezabitowska – rzecznik prasowy rządu
Oczy świata zwróciły się na nasz kraj po przemianach ustrojowych. Dodatkowo Małgorzata Niezabitowska została mianowana rzeczniczką prasową pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego. Funkcję tą pełniła pomiędzy 15 września 1989 roku a 7 stycznia 1991 roku.
Małgorzata Niezabitowska podejrzewała, że Instytut Pamięci Narodowej jest w posiadaniu sfałszowanych materiałów na temat jej rzekomej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. W 2005 roku rozpoczęło się postępowanie lustracyjne, które przyznało rację dziennikarce.
Małgorzata Niezabitowska – książki i nagrody
Małgorzata Niezabitowska zadebiutowała na rynku literackim już w latach 80., jednak ze względu na cenzurę, książka ze zdjęciami męża ukazała się najpierw w USA, Niemczech, Szwajcarii i Austrii. Współtworzyła księgę ”Dziesięciolecie Polski Niepodległej”. W 2007 roku na rynek weszła ”Prawdy jak chleba”, kolejno ”Składana wanna”, nagrodzona m.in. Różami Gali, następnie ”W Twoim kraju wojna!” (nakładem Ośrodka Karta), opisująca bardzo dokładnie stan wojenny.
Małgorzatę Niezabitowską wyróżniono m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, nagrodą im. Czesława Miłosza, nagrodą im. Ireny Sendlerowej.
Data urodzenia | 25.11.1948 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze