Trwa ładowanie...
d3mj2im

Radek Sikorski

WP
Źródło: WP

Radek Sikorski jest polskim politykiem i politologiem. Dawniej pracował jako dziennikarz, był również korespondentem wojennym.

Radek Sikorski – biografia

Radosław Tomasz Sikorski urodził się 23 lutego 1963 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem tamtejszego I Liceum Ogólnokształcącego. Po tzw. wydarzeniach bydgoskich został przewodniczącym szkolnego strajku. W 1981 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, aby nauczyć się języka angielskiego. Pozostał tam do lat 90., początkowo w ramach azylu politycznego wydanego mu po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. W międzyczasie Radek Sikorski rozpoczął studia w Pembroke College Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie uzyskał tytuł zawodowy licencjata, a także honorowy magistra. W 1999 roku ukończył Wyższy Kurs Obronny Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego AON w Warszawie.

Radek Sikorski – kariera reporterska

Radek Sikorski rozpoczął karierę dziennikarską już w 1986 roku, gdy jako freelancer podjął współpracę z brytyjskimi gazetami „The Spectator” i „The Observer”. Był korespondentem wojennym podczas konfliktów w Afganistanie i w Angoli. Na łamach pisma „National Review” ukazał się artykuł Radka Sikorskiego „The Coming Crack Up of Communism”, w którym postawił śmiałą, i jak się okazało prawdziwą, tezę o rychłym upadku komunizmu.

Radek Sikorski został laureatem prestiżowej nagrody World Press Photo w kategorii fotografii reporterskiej, za zdjęcie zamordowanej podczas działań wojennych afgańskiej rodziny. W latach 1990-1991 był korespondentem „The Sunday Telegraph” w Warszawie. Następnie pełnił funkcję doradcy Ruperta Murdocha oraz reprezentanta jego firmy Mews Corporation w Polsce. Teksty publicystyczne Radka Sikorskiego ukazywały się również na łamach „Rzeczpospolitej” i „The Wall Street Journal”. Radek Sikorski występował wielokrotnie jako ekspert w polskich, a także telewizjach. W TVP prowadził autorski program „Wywiad miesiąca”, w którym rozmawiał z politykami takimi jak Margaret Thatcher czy Václav Klaus.

Radek Sikorski jest członkiem Związku Wyzwolenia Narodowego, Klubu Polskiej Rady Biznesu oraz Klubu Atlantyckiego. Zasiadał także w radzie Nagrody im. Jana Karskiego. Od 2015 roku jest starszym wykładowcą w Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Harvarda. Rok później Radek Sikorski objął funkcję przewodniczego rady Bydgoskiego Parku Techniczno-Technologicznego.

Radek Sikorski – działalność polityczna

Na początku lat 90. Radek Sikorski związany był z Janem Olszewskim i jego Ruchem Odbudowy Polski. W 1992 roku po raz pierwszy otrzymał tekę ministra obrony narodowej. Chociaż w wyborach parlamentarnych w 1997 roku nie uzyskał mandatu, został wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. Do parlamentu powrócił w 2005 roku, uzyskując mandat senatorski. Wtedy także Radek Sikorski po raz drugi został ministrem obrony narodowej w gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego.

W 2007 roku związał się z Platformą Obywatelską. Startując z jej ramienia, uzyskał mandat poselski. Został także ministrem spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska. W 2014 roku działał na Ukrainie jako arbiter w związanych z Euromajdanem negocjacjach opozycji z ukraińskim prezydentem. W latach 2014-2015 pełnił funkcję marszałka Sejmu.

Radek Sikorski – książki

Radek Sikorski jest autorem kilku książek związanych z konfliktami wojennymi, których był świadkiem jako korespondent wojenny, a także o tematyce społeczno-politycznej. Publikacje Radka Sikorskiego napisane zostały w kilku językach, głównie po polsku i po angielsku. Spośród tytułow warto wymienić: „The Polish House. An Intimate History of Poland” (1998), „Moscow’s Afghan war. Soviet motives and western interests” (1995) czy „Prochy Świętych – Podróż do Heratu w czas wojny” (1995).

Radek Sikorski
Data urodzenia

23.02.1963

Miejsce urodzenia

Bydgoszcz

Bibliografia
d3mj2im

Podziel się opinią

3

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mj2im
d3mj2im
d3mj2im
d3mj2im

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj