Trwa ładowanie...
d11vae6

Jacek Fedorowicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Jacek Jan Fedorowicz to znany polski satyryk, aktor. Fedorowicz z wykształcenia jest artystą malarzem. Dziennik Telewizyjny Fedorowicza jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów lat 90'.

Jacek Fedorowicz – biografia

Jacek Fedorowicz urodził się w Gdyni, ale jego rodzice byli warszawiakami zatrudnionymi w polskiej gospodarce morskiej. W wieku siedmiu lat Fedorowicz przeżył Powstanie Warszawskie. Po wojennej zawierusze, polski satyryk zdobył dyplom na Wydziale Malarstwa (Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku) w roku 1960. Już jako młodzieniec upodobał sobie rozśmieszanie ludzi i, wraz ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą, założyli studencki teatr Bim-Bom w Gdańsku, funkcjonujący w latach 1954-1960.

Będąc studentem, Fedorowicz współpracował z gdańskim radiem w roli autora i aktora. Co więcej, Jacek pracował również jako dziennikarz i rysownik karykaturzysta w prasie ogólnopolskiej i lokalnej („Dookoła świata”, „Szpilki”, „Dziennik Bałtycki”, „Po prostu”, „itd”).

Następnie,w drugiej połowie lat 60', Fedorowicz zaczął prowadzić (wraz z Jerzym Gruzą) w Telewizji Polskiej programy rozrywkowe: Małżeństwo doskonałe, Kariera i Runda, Poznajmy się. Lata 70' to był okres, w którym Fedorowicz współprowadził magazyn satyryczny 60 minut na godzinę. Sławny satyryk, razem z Piotrem Skrzyneckim, poprowadzili pierwszy w historii Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu.

Jacka Fedorowicza w latach 60' i 70' często można było zobaczyć na scenie w towarzystwie innych znanych aktorów, prezenterów. Jacek pojawił się, między innymi, w: Kabarecie Wagabunda (wraz z Mieczysławem Czechowiczem, Bogumiłem Kobielą, Marią Koterbską), programie Popierajmy się (obok Bohdana Łazuki, Piotra Szczepanika, Ryszarda Markowskiego, Tadeusza Rossy), a także występował w samodzielnych wieczorach autorskich (do stanu wojennego).

Jacek Fedorowicz – Solidarność

*Jacek Fedorowicz wstąpił * do Solidarności w 1980 roku i podjął współpracę z Radiem „S” (Region Mazowsze). Gdy w 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, Fedorowicz od razu zerwał wszelką kooperację z państwowymi środkami przekazu i zaangażował się z żoną na rzecz Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.

W czasach stanu wojennego, wystawy karykatur Fedorowicza i rysunki wyrażające poparcie dla opozycji, wystawiane były, przede wszystkim, na terenach kościelnych, a sam satyryk miał swoje odczyty podczas Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Audycje te, uprzednio nagrywane w formacie audio i video, dostępne były w tak zwanym drugim obiegu oraz emitowano je w Radiu Wolna Europa. Wtedy to narodził się pomysł ośmieszania reżimowego dziennika telewizyjnego.

Jacek Fedorowicz – kariera po 1989

Pu upadku komunizmu w Polsce, satyryk kontynuuje swoje wieczory autorskie. Od roku 2006 można go było zobaczyć jako gospodarza programu Z przymrużeniem kamery (seans imitowany w telewizji Kino Polska TV). W latach 1999 – 2008 Fedorowicz pisał do „Gazety Telewizyjnej” (załącznik „Gazety Wyborczej”) felietony satyryczne, a potem do kulturalnego dodatku „GW”. Jacek Fedorowicz jest felietonistą czasopisma „Runner's World” (polska edycja).

W latach 90' Fedorowicz rozpoczął prowadzenie swojego najsłynniejszego programu – Dziennika Telewizyjnego, który na początku był programem mówiącym o polityce, a następnie zmienił charakter na program rozrywkowy. Dziennik Telewizyjny w 2005 roku funkcjonował przez kilka miesięcy pod nazwą SEJF (Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza). W roku 2006 satyryk zakończył przygodę z Telewizją Polską. Fedorowicz dwukrotnie (w roku 2010 i 2015) znalazł się w komitecie poparcia dla Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich. W 2010 roku, dzięki rekomendacji PO (Platformy Obywatelskiej), Jacka włączono do składu rady programowej TVP.

Jacek Fedorowicz – książki

Jacek Fedorowicz jest autorem wielu książek, dzięki którym dorobek satyryka, rozsiany w licznych gazetach i programach telewizyjnych na przestrzeni wielu lat, jest zgromadzony w paru publikacjach. W niektórych pozycjach znajdziemy stare zapiski wyciągnięte z szuflady, których niegdyś nie wydawano przez działającą prężnie cenzurę. Książki Fedorowicza są także świadectwem o państwie uwikłanym w komunizm oraz opisem półświatku telewizyjnego i losów różnych osobistości. Oczywiście, wśród publikacji Jacka Fedorowicza, znajdziemy także książki współczesne, komentujące dzisiejsze realia i pochylające się nad teraźniejszymi problemami oraz poradniki dotyczące zagadnień politologicznych.

Jacek Fedorowicz – nagrody, wyróżnienia

Jacek Fedorowicz, jako współtwórca wolnych mediów oraz działacz kulturalny, został wyróżniony różnymi nagrodami, wymieńmy niektóre z nich:

  • Złoty Mikrofon – 1975, nagroda przyznana za radiowe programy rozrywkowe.
  • Nagroda Kisiela – 1994, kategoria publicystyka.
  • Grand Prix I Festiwalu Dobrego Humoru – wyróżnienie przyznane za program satyryczny Dziennik Telewizyjny.
  • Superwiktor – 2005 rok
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski– wyróżnienie przyznane w 2007 roku.
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” - wyróżnienie wręczone w 2009 roku.
d11vae6

Podziel się opinią

2
Share

Komentarze (0)

Dzieci widzą i słyszą. #StopMowieNienawiści.
d11vae6
  • Najnowsze
  • Polecane

d11vae6
d11vae6
d11vae6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.