Trwa ładowanie...
dhqlfxy

Julian Ursyn Niemcewicz

Inne
Źródło: Inne

Polski poeta, satyryk, pisarz, polityk, w okresie Sejmu Wielkiego poseł inflancki, aktywny członek obozy reform, współautor ustawy majowej.

Urodzony w Skokach pod Brześciem Litewskim, zmarł w Paryżu. Wychowanek Szkoły Rycerskiej, towarzysz podróży Adama Kazimierza Czartoryskiego. Po przystąpieniu króla do Targowicy udał się na emigrację. Wrócił w 1794 na wieść o wybuchu powstania. Był adiutantem Tadeusza Kościuszki. Trafił do rosyjskiej niewoli. Dwa lata spędził w więzieniu. Wraz z Kościuszką wyjechał do Ameryki. Tam napisał pierwszą w świecie biografię Jerzego Waszyngtona i poślubił Susan Kean - córkę pierwszego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1807 roku wrócił do kraju i aktywnie włączył się w życie polityczne. Po upadku Księstwa Warszawskiego pozostał w Królestwie Polskim. Choć zwalczany przez Rosjan, pełnił rolę autorytetu moralnego. Po wybuchu powstania listopadowego przyjął stanowisko w Radzie Administracyjnej i w rządzie powstańczym. W 1831 roku znów opuścił kraj. Osiadł w Paryżu, tu umarł.

Debiutował jako tłumacz romansów francuskich. Pisał tragedie, dramaty historyczne, bajek politycznych, powieści. Pozostawił po sobie także prace historyczne oraz bogate źródło wiedzy o epoce, której był świadkiem i aktorem (Pamiętnik czasów moich).

Julian Ursyn Niemcewicz
Data urodzenia

15.02.1758

Miejsce urodzenia

Skoki pod Brześciem Litewskim, Polska

Data śmierci

20.05.1841

Bibliografia
dhqlfxy

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy
dhqlfxy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj